Fígl, jak poznáte, že je vašemu miminku zima. Studené ruce nejsou správné vodítko
„Ježkovy zraky, on má studené ruce. Hned mu něco obleč!" To je typická reakce většiny babiček, ale i maminek ve chvíli, kdy zjistí, že má jejich malá ratolest studené končetiny. Jenomže orientovat se podle nich je poměrně zavádějící. Proč?
Tělo chrání orgány
V chladnějším období obvykle tělo reaguje tak, že do okrajových částí zpomalí průtok krve a tu směřuje do míst, kde jsou uložené životně důležité orgány. Proto v zimě bývají nejchladnější části těla právě tváře, nos, ušní boltce a také ruce a nohy. A tím pádem nelze podle rukou bezpečně říct, že je miminku skutečně zima.
Zkuste zátylek
Existuje jeden rychlý a velmi zaručený fígl, jak poznat, zda je dítě dobře oblečené. Pokud jste venku, sáhněte mu na zátylek. A jestli je teplý, pak máte jistotu, že je miminko dobře oblečené. Doma mu můžete zkontrolovat i hrudník, což venku nelze. Pozor si však dejte na to, zjistíte-li, že oblast za krčkem je nejen teplá, ale dokonce zapocená.
V tomto případě uberte jednu vrstvu, protože dítě se může zbytečně přehřívat. Nicméně, pokud chcete předejít riziku, aby dítěti nebyla zima, vezměte si s sebou jednoho skvělého pomocníka. Pokud vás zajímá více informací, psali jsme o tomto tématu zde.
Ach ta dědičnost
Stejně jako někteří dospělí, tak i některé děti mohou mít sklon ke studeným končetinám. Může to být dědičné. Takže pokud na to trpí i vaše dítě, zapátrejte u příbuzných, kdo z nich měl pokaždé ruce jako led, bez ohledu na počasí.
Pozor na přehřátí
Pravdou však je, že ve skutečnosti je prochlazené dítě spíše výjimkou a mnohem častěji dochází k přehřátí dětského organismu. Spousta maminek dělá zásadní chybu, tedy že dítě obléká až příliš a hrozí tedy spíše přehřátí dítěte. A to i v zimě. U miminek a menších dětí obecně platí, že oblékáme o jednu vrstvu více, než máme sami na sobě. U větších dětí se ale v podstatě řídíme pravidlem, že to, co mám na sobě já, tolik toho dám i dítěti.