Jak splnit novoroční předsevzetí a vyhnout se nezdaru

Vše si dobře rozmyslete a zapište
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
29. prosince 2018 15:58 / Shutterstock
  0   0
Na začátku nového roku si mnozí dávají různá předsevzetí. Obvykle pak takové předsevzetí netrvá dlouho, což je poměrně frustrující pro toho, kdo si ho dal. Jak se vyhnout nezdaru? Máme několik dobrých nápadů.

Jednou cestou je, nedávat si na Nový rok žádná předsevzetí. V rámci bujaré silvestrovské veselice se mnoho věcí řekne a nemyslí zdaleka tak vážně. Pokud ale chcete přece jen s něčím novým začít, měli byste jít na věc důkladně.

Vše si dobře promyslete

U většiny rozhodnutí, které chcete uskutečnit, je dobré vědět, jak daného cíle dosáhnout. Je zcela nesmyslné si dávat předsevzetí, že zhubnete, pokud současně nevíte přesně, jakou metodou chcete tohoto cíle dosáhnout. Totéž platí pro rozhodnutí přestat kouřit, přestat pít alkohol či naučit se cizí jazyk. Ve všech případech jde o zásadní rozhodnutí, která mají rozměr soukromý a pak také přesah do vašich společenských vazeb. Jak budete vše zvládat? Odkud vezmete čas na výuku jazyka? Jak budete posilovat motivaci ke každému rozhodnutí? Tyto a mnohé další otázky musíte mít zodpovězené, jinak je vaše předsevzetí zcela zbytečné a plané.

Raději si uložte menší cíl

Někdy je proto jednodušší si uložit menší cíl. Místo obecného a příliš velkého předsevzetí, že se naučíte anglicky, je mnohem vhodnější se rozhodnout, že během měsíce zvládnete prvních pět lekcí vhodné učebnice. Místo rozhodnutí přestat kouřit, může být pro některé lidi vhodnější se rozhodnout k tomu, že prožijete dva týdny bez cigarety. Rozhodnutí je mnohem reálnější, jestliže se vám podaří ho naplnit, není důvod, proč nepokračovat a rozhodnutí můžete dále prodloužit. Pozor jen na to, že jsou jedinci, kteří malé rozhodnutí neberou tak vážně jako rozhodnutí velké. Pro ty je lepší si dávat opravdu velké cíle.

Pracujte na své vůli

Aby určitý nový styl přešel do života, je třeba alespoň 21x opakovat danou akci. Snažte se tedy své rozhodnutí rozšířit alespoň na tento počet dní a možná zjistíte, že už bez nového návyku nevydržíte. Ale není to jen o zvycích. Je dobré se průběžně ubezpečovat o tom, že vaše rozhodnutí bylo správné a přináší vám určité benefity. Třeba si dávejte peníze, které byste utratili za cigarety, do kasičky a na konci měsíce si běžte něco pěkného koupit. Budete překvapeni, kolik peněz máte k dispozici. Patrně vás to namotivuje k pokračování. Podobně když zjistíte, že po měsíci učení cizímu jazyku přece jen více rozumíte, víc zvládnete, máte nějaký postup.

Udělejte si z vašich předsevzetí zábavu

Z mnoha předsevzetí se dá udělat zábava. Například v rámci výuky cizích jazyků se doporučuje sledování seriálů v daném jazyce. Takové denní sledování jednoho dílu vás časově příliš nezatíží, ale může vás výrazně posunout ve znalostech, aniž byste to brali jako nepříjemné učení. Podobně rozhodnutí ke sportovní aktivitě může ve výsledku vyznít tak, že se už budete vždycky těšit na další volejbalový zápas s přáteli.

Najděte si parťáka

Je fajn, když na své rozhodnutí nejste sami. Pokud se rozhodnete pro určitý nový styl se svým životním partnerem, je to jistě nejlepší. Ale to vždycky nejde. Když je k dispozici někdo z rodiny či okruhu přátel, kdo vás podrží, bude to výhoda. Ale vždycky počítejte s tím, že je dobré zvládat své rozhodnutí samostatně. Takže i když s někým začnete a on odpadne, buďte na sebe hrdí, že vy jste vytrvali, a pokračujte. Inspiraci pro svá rozhodnutí můžete najít i v článku o tom, jak snadno přestat kouřit, který najdete zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Účinnou zbraň proti mšicím si vyrobíte snadno z rajčatových listů

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu