Důvody, proč by měly malé děti pomáhat v domácnosti

 Děti 
28. prosince 2018 17:19 / Šárka Sokolská
  3
📷
4 fotografie v galerii
Nebojte se dětem svěřit některou domácí činnost Depositphotos
Myslíte si, že by malé děti neměly pomáhat při domácích pracích? Naopak. Díky tomu v nich budujete zdravé sebevědomí. Sebevědomí se u člověka buduje už od útlého věku. Za to, zda z nich v budoucnu vyrostou silní jedinci, zodpovídá výchova rodiny.

Sebevědomí roste v takové rodině, která k chybám dítěte nepřistupuje jako k jeho selhání, ale jako k něčemu, z čeho se má poučit pro příští život. Roste v rodině, kde existují povinnosti a úkoly, za něž dítě nese plnou odpovědnost. A právě s tím souvisí i domácí práce a povinnosti. 

Povinnost není jen škola

Řada rodičů se domnívá, že pokud má dítě školní povinnosti a kroužky, nemusí se podílet na domácích pracích. Jenomže je to mylné chápaní. Podle celé řady psychologů je důležité, aby děti měly v domácnosti své povinnosti, za něž ponesou odpovědnost. Protože ve chvíli, kdy tuto činnost udělá, může být dítě právem na sebe právem hrdé a pyšné, že to také umí udělat, stejně jako dospělý.

Přidat ruku k dílu

Pravdou je, že v dnešní době za nás celou řadu čiností vykonává moderní technika. Ale přesto se najde doma celá řada věcí, s nimiž vám dítě může pomoci. Samozřejmě je potřeba přihlédnout na jeho věk. Může jít třeba o vysávání, uklízení nádobí z myčky, zametání nebo pomoc při vaření či úklid pokojíčku. Jak děti hravou formou přimět k tomuto úkolu, jsme psali zde. Berte však ohled na to, že dítě neumí tyto činnosti udělat tak dokonale jako vy. Proto přivřete oči a hlavně chvalte i za malou snahu. Vždyť i vy kolikrát toužíte po pochvale za dobře odvedenou práci.

Zapojte své syny

Máte doma syna a myslíte, že jim tyto činnosti nepřísluší? I to je omyl. Doba se změnila a znatelně zamíchala s rolemi muže i ženy v rodině i ve společnosti. A na to byste měli myslet a připravovat své syny na reálný život. Také by se mohlo stát, že jednou zůstanou sami a nebudou vědět ani to, jak zapnout pračku nebo jak se vysává. A hlavně - synové, kteří si umí hravě a beze studu poradit s některými tzv. ženskými pracemi, pak mívají i větší uznání u žen. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová předhodila fanynkám svého bratra Cyrila. Její holčičky ho hned začaly obdivovat

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná