Věci, které byste nikdy neměli zapomenout ve vyhřátém autě. Co se vám může pekelně vymstít?

 Ostatní 
24. července 2019 13:38 / Monika Thomsonová
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Brýle zapomenuté v rozpáleném autě můžete nadobro zničit Shutterstock
Teploty opět atakují rekordy. Během teplého letního dne dokáže být teplota v autě mnohem vyšší než venku. Pokud je venku 30 ° C, v autě může teplota narůst na neuvěřitelných 60 ° C již za několik desítek minut. Proto je důležité, vědět, co byste za žádných okolností neměli v rozpáleném autě nechávat.

Že se nesmí nechávat v autě děti a zvířata je samozřejmé. Často ale lidé zapomínají na ostatní věci.

Léky, krémy na opalování a sluneční brýle

Pokud si přečteme příbalový letáček u léků, zjistíme, že je máme skladovat při pokojové teplotě. Pokud však necháme léky v autě při teplotě 30 a více stupňů, molekulární struktura léků se může změnit a v lepším případě se tak stanou neúčinné.

Když mluvíme o krémech na opalování, které se ohřály v autě, nejenže se jimi můžeme popálit, ale především ztrácejí účinek, a to je to poslední, co bychom chtěli.

Nejen sluneční, ale ani dioptrické brýle byste neměli nechávat během léta v autě, neboť riskujete jejich poškození. Čočky se totiž dělají z polykarbonátu, který má bod tání již při 21 ° C. Plastové rámy se roztaví a kovové rámy spolu s čočkami se zdeformují.

Elektrická zařízení, CD a DVD

Nikdy bychom v autě neměli nechávat žádná elektrická zařízení (ani přenosné GPS) - a už vůbec ne v létě. Nejenže má na ně teplo špatný vliv, ale znamenají i určité nebezpečí. Čočky, paměťové karty a další zařízení se mohou již po několika minutách nenávratně zničit. Baterie zařízení, které necháváme v autě, jsou velmi nebezpečné tím, že z nich mohou unikat škodlivé kyseliny a způsobit podráždění dýchacích cest, očí a kůže. Pokud se okolní teplota blíží k 35 ° C, kapacita baterie se snižuje a v některých případech se může znehodnotit úplně. Pokud jde o CD a DVD, ty jsou většinou vyrobeny z polykarbonátu a při vysokých teplotách se mohou deformovat a klesá i kvalita nahrávek.

Jídlo, pití, kosmetika

Dobře zabalená čokoláda se dá zachránit třeba v mrazničce, ale když roztají jiné sladkosti, mohou vám docela výrazně poškodit sedačky.

Pokud necháte jídlo delší dobu v autě, téměř s jistotou se v něm přemnoží bakterie, a pokud ho sníte, můžete si zadělat i na vážný zdravotní problém.

U sycených nápojů v plechovce riskujeme malý výbuch. Ale ani plastové láhve nejsou bez problému. Plast může při vysokých teplotách vypouštět chemikálie do nápoje, což není zrovna nejzdravější.

V létě do auta nepatří ani kosmetika. Líčení, krémy nebo rtěnka roztají a znehodnotí se. Třeba roztavený balzám na rty vytvoří mastný flek, kterého se budete jen stěží zbavovat.

A pokud jste kuřáci a zapomenete v autě jeden či více plynových zapalovačů, může se stát, že místo auta najdete jen ohořelou hromadu plechu. (Dále čtěte: Chystáte se v létě na dovolenou do ciziny? Dejte si pozor na novinky v dopravě).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu