Kde v Evropě je nejvíce obézních žen a kde nejméně? A jak jsou na tom Češky?

 Zdraví 
21. července 2019 16:23 / Blanka Štiková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Češky jsou v žebříčku bohužel na předních pozicích Archiv
Problém s obezitou se nevyhýbá ani Evropě. Obézní je každá čtvrtá Evropanka a nadváhou trpí více než polovina žen, ukazují to poslední údaje WHO. Podle ní za to může moderní životní styl, ke kterému patří špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu (k tomu přispívá i sedavé zaměstnání či jízda autem namísto chůze) a vysoká konzumace alkoholu.

Svět čelí další hrozbě. Obezitě. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO). Kde v Evropě je nejvíce obézních žen a kde nejméně? A jak jsou na tom Češky? V žebříčku jsou na předních pozicích.

Kde je největší obezita?

Nejhorší situace je v Turecku, kde je 39,2 % žen obézních. Druhou pozici obsadily Britky, kde obezita trápí už 28,6 % z nich. Třetí se umístila Litva s 27,8 % obézních žen. Následuje čtvrté Rusko (26,9 %), páté Bělorusko (26,3 %), šestá Ukrajina (25,7 %) a sedmé Irsko (25,5 %). České a řecké ženy obsadily osmou pozici s 25,4 %. Lotyšsko má 25,1 % obézních žen a první desítku uzavírá Maďarsko s 24,6 %. 

Jak jsou na tom Češky a kde je nejméně obézních žen?

Češky mají podle statistik WHO problém s obezitou ve velké míře. Podle Světové zdravotnické organizace trápí 25,4 % českých žen obezita a 55 % Češek trpí nadváhou. Ještě v roce 1975 bylo podle WHO obézních jen 17 % Češek. České ženy by mohly závidět například Švýcarkám, které mají s 16,9 % nejmenší míru obezity dle statistiky WHO. Druhé nejméně obézní jsou Dánky se 17 %, třetí Švédky (18,1 %) a čtvrté Rakušanky (18,3 %). Pětici nejméně obézních žen uzavírá Bosna a Hercegovina s 18,4 %. Slovenky jsou například méně obézní než Češky.

Jak se počítá obezita a co způsobuje?

Index tělesné hmotnosti (BMI) je možné spočítat vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. WHO definuje nadváhu jako vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) než je hodnota 25. Pokud výsledek překročí číslo 30, jedinec trpí obezitou. U obézních lidí se častěji objevuje cukrovka, srdeční nemoci, mrtvice, demence, problémy se zády a rakovina. S tím, jak stoupá počet obézních lidí, roste úmrtnost.

Hlavní důvod obezity. A co děti?

Podle WHO třetina dospělých v Evropě zanedbává dostatečnou fyzickou aktivitu. Muži jsou ve cvičení důslednější než ženy, jelikož téměř polovina z nich pohyb zanedbává. S váhou má problém i stále více dětí. Odborníci doporučují pohyb, stačí prý jen tři hodiny týdně, tedy zhruba 26 minut denně. WHO varuje, že každé třetí jedenáctileté dítě v Evropě má nadváhu nebo je obézní. Dále čtěte: Počet dětí, které trpí obezitou, je alarmující!.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve