Chystáte se v létě na dovolenou do ciziny? Dejte si pozor na novinky v dopravě
Na dovolenou se každý těší, na druhou stranu s sebou prázdninové cesty přinášejí řadu úskalí. Řidiče obvykle čeká dlouhá cesta, neznámé silnice, které mohou být neúměrně přeplněné, odlišnosti v dopravních předpisech, velké riziko kolon i nahromadění únavy a stresu z návalu práce před dovolenou. Když se k tomu přidá snaha být v cíli co nejdříve, je riziko vzniku nehody o to větší. Právě tragické nehody z únavy a nepozornosti jsou pro letní prázdniny velmi typické. Další příčinou pak bývá i přecenění vlastních sil a schopností.
Za nejrizikovější víkend v celých prázdninách považují odborníci na dopravu 2. až 4. 8. 2019. V tento víkend se jede Velká cena Moto GP v Brně, Velká cena Formule 1 v Maďarsku a navíc začíná druhý turnus dovolených v největších spolkových zemích v Německu a již pravidelně kolabuje doprava na hlavních tazích v Evropě.
Cesta na Jadran
Asi nejvíce lidí míří autem na Jadran. Nejvytíženější bývá trasa do istrijské Puly a dalmatské Makarské riviéry. A právě na těchto trasách čeká na řidiče několik dopravních omezení. První potkají již v Česku na D1, D2, I/3, I/38 a I/52. Další je zdrží v Rakousku ihned za hranicemi a kolem Štýrského Hradce, ve Slovinsku probíhají demoliční práce na starých nevyužívaných mýtnicích do poloviny prázdnin a dopravní omezení řidiče letos nemine ani v Chorvatsku kolem Rijeky.
Jadranská silnice mezi Koperem a Izolou je od roku 2017 trvale uzavřena a objízdná trasa vede přes silnici H6.
Slovinský správce dálniční sítě dostavěl chybějící část dálnice A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj mezi Slovinskem a Chorvatskem.
Komplikace v Itálii
Pro turisty cestující do italského letoviska Bibione nastane jedna velká komplikace těsně před cílem. Mezi městy Palmanova a Portugruaro stavbaři opravují dálnici A4 a opravy budou trvat až do roku 2021. Tedy je to velmi podobný stav jako naše modernizace D1. Důsledkem toho je velké přetížení a prodloužení čekací doby v obou směrech.
Po zřícení mostu v italském Janově v srpnu 2018 je dálnice A10 stále uzavřena a výsledkem jsou dlouhé objížďky a dopravní zácpy. Motoristé, kteří nechtějí cestovat přímo do Janova, by se měli raději místu vyhnout.
Ani Řecko a Turecko není bez potíží
Ti, kteří budou cestovat do Řecka nebo Turecka, by se zase ve svém zájmu měli vyhnout jižnímu obchvatu E75 města Bělehrad a místo toho použít dálnici E70. Obchvat je zatím jen částečně rozšířen a zatížen těžkou nákladní dopravou a v dopravních špičkách se tam tvoří kolony.
Pokud jedete ve směru na bulharské město Sofia, tak dálnice A4 (Nis – GÜG Kalotina) bude dostavěna nejdříve na konci tohoto roku.
Zahraniční silniční pravidla
V různých zemích platí různá pravidla silničního provozu a je dobré je dopředu znát. Zjistíte je například na webových stránkách BESIPu. V některých zemích se také můžete setkat s neobvyklými nařízeními. Mezi ně patří například tato:
V rakouských městech Linz a Wals například testují odbočení na červenou. Zatím se však jedná pouze o německý model plechové šipky.
V Chorvatsku pak ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií zpřísnilo sankce za nejzávažnější přestupky. Jde hlavně o překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou a telefonování při řízení bez hands-free sady. Tak pozor, ať se vám dovolená zbytečně neprodraží.
Od 1. července 2019 musí být dětská sedačka v italských vozech vybavena speciálním alarmem. Toto zařízení má zabránit tomu, aby rodiče děti ve vozidle nezapomněli. Tato povinnost se vztahuje jen pro vozidla registrovaná v Itálii. Můžete být tedy klidní, ale pozor při pronájmu vozidla nebo zápůjčce od známého.
Pro jízdu v Itálii platí u každého motorového vozidla nesoucího jízdní kola na přídavném držáku za vozidlem povinnost označit tento držák výstražnou šrafovanou deskou o velikosti 50 x 50 cm. Označit je potřeba i prázdný nosič! O podivných a raritních zákazech, které platí v cizině a které vám rovněž mohou zkomplikovat dovolenou, jsme psali zde.