Úžasný levandulový sirup, který by na vašem stole neměl v létě chybět

 Recepty 
04. července 2019 13:37 / Monika Thomsonová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Levandulová limonáda je skvělé osvěžení do letních dnů Shutterstock
Voňavou levanduli s krásnými fialovými květy zná každý. Její drobné kvítky uspořádané v klasech se objevují hlavně během letních měsíců .Dnes vám prozradíme, jak si snadno vyrobíte levandulový sirup, který můžete použít k přípravě osvěžujících letních limonád!

Levandule je využívána pro různé účely již od nepaměti. Například v antickém Římě ji hojně přidávali do koupelí. Posléze našla uplatnění v kosmetickém průmyslu, a to zejména při výrobě parfémů. Květy levandule mají navíc léčivé účinky. Blahodárný vliv na organismus má například levandulový čaj či levandulová tinktura. A co dalšího se dá z květů této aromatické rostliny připravit?

Jak levandule působí na naše tělo?

Květy levandule, které jsou během letních měsíců sbírány i pro léčebné účely, obsahují řadu cenných látek. Jde zejména o éterické oleje, třísloviny i některé minerální látky. Tato léčivá bylinka je přírodním lékem na mnohé neduhy.

  • Má antibakteriální i antiseptické účinky.
  • Známá je zejména uklidňujícím vlivem na nervový systém člověka.
  • Pomáhá při nespavosti.
  • Nápomocna je i při zadržování vody v organismu.
  • Pomáhá s plynatostí.
  • Osvědčila se na kožní onemocnění.
  • Představuje pomoc pro jedince, které trápí vysoký krevní tlak. 

Je tedy vidět, že pěstování levandule rozhodně není na škodu. Zvládnete to přitom i v bytě v květináči, pokud však máte zahradu, klidně ji vysaďte i ven. Stačí jí dostatek slunce a přiměřená zálivka. Jde totiž spíše o suchomilné rostlinku. Na půdu vůbec není náročná. Vlastnoručně vypěstovanou levanduli si potom můžete pravidelně ořezávat a sušit do zásoby.

Levandulový sirup

Vysušené květy se dají využít například k přípravě léčivého čaje či při výrobě lahodného sirupu.

Co budete potřebovat?

Na výrobu jedinečného levandulového sirupu budete potřebovat přibližně:

  • 0,5 kg rozkvetlých levandulových větviček
  • 3 citrony
  • 1 kg cukru, obyčejného nebo přírodního třtinového, případně jiného oblíbeného. 

Postup

Květiny propláchneme a dáme vařit s jedním litrem vody. Přidáme i na kolečka nakrájené citrony a podle chuti klidně i pár tyčinek celé skořice. Uvedeme do varu a vaříme asi 15 minut na mírném plamenu. Následně směs odstavíme a necháme louhovat alespoň 24 hodin. Poté scedíme a přidáme cukr.

Následně pak opět přivedeme do varu a vaříme dokud směs trochu nezhoustne, přibližně 30 minut. Poté levandulový sirup rozlijeme do zavařovacích sklenic a ty necháme dnem vzhůru odstát alespoň 20 minut. Po vychladnutí je můžeme uskladnit.

Z domácího levandulového sirupu si můžete připravit úžasnou letní limonádu, která poskytne dokonalé osvěžení. Tento sirup však dokonale osladí a provoní i oblíbený čaj. O skvělých účincích levandule na naše zdraví si přečtěte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa