Olej je pro pleť hotový poklad. Musíte ale vybrat správný a správně jej používat

 Krása 
02. července 2019 10:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nejlepší je aplikovat olej na pokožku po koupeli Depositphotos
Rostlinné oleje dokáží s pletí zázraky, má to ale jeden háček. Každý typ pleti vyžaduje trochu jiný olej a také se jej musíte naučit správně používat. Olej totiž není krém, který stačí kdykoliv během dne máznout a můžete jít.

V prvé řadě je třeba si vybrat olej vhodný pro vaši pleť. Pokud si nejste jisté, sáhněte po mandlovém - s tím nikdy neuděláte krok vedle. Hodí se pro všechny typy pleti, dokonce i pro hodně citlivou a ekzematickou, pro malé děti, mladé i staré či pro plet postiženou akné. Pokud si ovšem chcete vybrat olej přímo pro vás, je třeba vědět, jaký olej se k té které pleti nejvíce hodí.

  • Normální pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, konopný, ricinový, caprylis, kokosový, jojobový.
  • Smíšená pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, caprylis, kokosový, jojobový, brutnákový.
  • Suchá pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, konopný, ricinový, jojobový, kokosový, nimbový, ostropestřecový, arganový, avokádový.
  • Mastná pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, caprylis, jojobový.
  • Akné/ekzémy: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, ricinový. konopný, nimbový, kokosový (ne u akné), caprylis, jojobový, ostropestřecový, arganový, brutnákový.

  • Citlivá pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, konopný, ricinový, nimbový, caprylis, kokosový, jojobový, nimbový, ostropestřecový, avokádový.
  • Zralá pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, ricinový, konopný, arganový, avokádový.
  • Dětská pleť: mandlový, meruňkový, makadamiový, slunečnicový, konopný, caprylis, brutnánkový.

Tip: Ricinový olej nepoužívejte samostatně, ale kombinujte s jinými oleji.

Jak olej používat

Kvalitní rostlinné oleje jsou cenným pokladem pro naši pleť. Obsahují spoustu vitaminů a dalších prospěšných látek, které ji hýčkají a zanechávají vláčnou a hebkou. Ovšem pozor. Zapomeňte na to, že byste je na pokožku nanášely jen tak. Oleje je třeba aplikovat na vlhkou pokožku, nejlépe ihned po koupeli.

Samotný olej by totiž pokožku dehydratoval – vysušil. To zní možná lákavě pro ty, kdo mají mastnější pleť, ale ani pro ně to není žádná výhoda. Jakmile totiž pleť začne ztrácet hydrataci, má tendenci šupinatět a ve finále se ještě víc mastí (snaží se tím vyrovnat chybějící vláhu).

Pozor na ucpávání pórů

V kosmetických produktech se vyskytují tzv. komedogenní látky, které způsobují ucpávání pórů. Většinou se jedná o různé syntetické suroviny jako ropné produkty apod. Komedogenní jsou však i některé přírodní oleje. Nejsou tedy vhodné pro mastnou a aknózní pleť, protože by mohly zhoršit její stav. To platí zejména pro tolik oblíbený kokosový olej, pro olej z pšeničných klíčků a také lněný olej.

Oleje na čištění pleti

Rostlinné oleje jsou skvělou surovinou do odličovačů a pleťových vod. Můžete je ale k čištění pleti vyzkoušet i samostatně. Jedná se o tzv. olejovou čisticí metodu (oil cleansing method, OCM). Její kouzlo spočívá v tom, že dokonale vyčistí pleť a optimalizuje produkci mazu. Tím, že tento postup výborně detoxikuje pleť, může se zpočátku stát, že se objeví více pupínků apod. Postup je takový, že na obličej nanesete 2 - 3 lžičky vybraného oleje a několik minut krouživými pohyby masírujete. Doporučuje se ideálně 15 minut, aby byla očista důkladná. Olej je vhodné pak z pleti odstranit pomocí žínky, kterou jste předtím namočily v teplé vodě a vyždímaly. Obličej očišťujte jemně, abyste si pokožku zbytečně nepodráždily. O síle léčivých olejů jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí