Co jíst a pít v horkých dnech, abychom se dokonale ochladili

 Zdraví 
29. června 2019 12:06 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
V létě sáhněte po ovoci a zelenině Shutterstock
Teploty venku přepisují rekordy. Kdo může, zdržuje se v klimatizované místnosti nebo někde ve stinném lese či u vody. Co ale jíst a pít, abychom se ochladili? Už jste také přišli na to, že zmrzlina horko nezažene? Máme důležité rady.

Je samozřejmě potřeba v optimálním případě se vedru vyhnout. Pokud máte možnost odjet na dovolenou, je to určitě skvělá volba. Pokud ale musíte zůstat, je třeba vedru s rozmyslem čelit. Vedle nákupu klimatizace nebo alespoň větráku se hodí i vhodná strava. Přitom je potřeba, abyste výběr volili podle toho, jak vedro vnímáte a prožíváte.

Jste obvykle zimomřiví?

Jestliže patříte mezi typy, které si většinu roku stěžují na zimu a jen v těch nejteplejších dnech se vám konečně udělá teplo, měli byste se odhodlat vedru čelit pomocí omáček, polévek i pečených mas. Vedle toho se samozřejmě hodí konzumovat i potraviny teplotně neutrální. Z těch nejběžnějších jde o brambory, kedlubny, sóju, fazole, kváskový chléb, vejce, čočku, rýži, ale i řepu, cizrnu, tvaroh nebo švestky a ananas.

Je vám většinu roku horko?

Jestliže je pro vás typická touha po zchlazení, měli byste se v jídelníčku soustředit na saláty, syrovou zeleninu a ovoce a na jídla, která se tepelně upravují jen krátce. Určitě je pro vás vhodné konzumovat rajčata, okurky, banány, kiwi, jogurty. K pití používejte minerální vody. Dopřávejte si také hlávkový salát, zelný salát, ředkvičky, kyselé zelí, cukety, jablka, hrušky, zakysané mléčné výrobky a lehké maso – králičí či drůbeží.

Zmrzlina a chladné nápoje?

Určitě se nemusíte bát si občas dopřát zmrzlinu, ledovou kávu či nějaký příjemně chlazený nápoj. Ale všichni si dobře uvědomujeme, že bude-li teplotní rozdíl příliš veliký, snadno vás začne bolet v krku. Obyčejně také po chvíli zjistíte, že se horko vrátilo a vy začnete toužit po dalším ochlazení. Stačí se přitom inspirovat jižními národy. Tam se v odpoledním vedru nesnaží lidé trhat sportovní rekordy. Naopak si někam do stínu sednou a popíjejí horkou kávu, mátový či ibiškový čaj, případně ovocné džusy. Inspirujte se a pochopíte, že tak lépe zaženete žízeň a ochladíte své vedrem zmořené tělo. A snažte se nápoje nesladit. Pokud si už chcete dát zmzlinu, zkuste tu bez cukru a chemie, o které píšeme v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princezna Řachanda je už v šestém měsíci. Herečka se přestane objevovat v seriálu ZOO

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte