Bylinky, které pomáhají na alergii

 Zdraví 
08. března 2020 08:16 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Alergie dokáže znepříjemnit život v soukromí i v zaměstnání Depositphotos
Znepříjemňují příchod jara, trvají mnohdy celý rok a je téměř nemožné se jich zbavit, pouze lze mírnit jejich projevy. Alergie. Vodnatá rýma, ucpaný nos, vyrážka, svědění a slzení očí, to vše jsou symptomy alergie.

Alergenem, tedy látkou, která bezprostředně vyvolává alergickou reakci, může být dnes téměř cokoliv. Velmi často jde o roztoče, prach a pyl, známá je však také alergie na slunce nebo chlad. Pokud jde o potraviny, můžeme být alergičtí téměř na cokoliv mimo čisté vody.

Existuje však několik bylin, které prokazatelně potlačují alergické reakce jak na sliznicích nosohltanu a očí, tak v dýchacích cestách, a zmírňují rovněž projevy na pokožce. Používají se buď samostatně, nebo kvůli komplexnímu účinku v kombinacích s dalšími bylinami. Výrazné účinky mají výtažky z pupenů divizny, kaliny, měsíčku, černého rybízu, habru a dalších.

Bylinkami proti alergiím

Pro zmírnění obtíží je zásadní zjistit alergen. Jakmile se jej vyvarujeme, naše obtíže ustoupí. To ale není možné například u alergie na pyl, ten je bezmála půl roku přítomen v celém ovzduší. Protože za hlavní příčinu alergie se obvykle považuje zanesení našeho těla jedovatými látkami z okolí a potravy, je prvním krokem ke zmírnění projevů alergie detoxikace jater. K ní lze použít například měsíček nebo ostropestřec.

Dále je vhodné posílit činnost dalších orgánů, které mají na starosti zpracování potravin. Na slinivku je účinná penízovka či borůvka gemmo, na ledviny pak jalovec a vřes. Při lepším fungování těchto orgánů se totiž alergie ani nemusí projevit.

Kopřiva

Protialergické účinky má také kopřiva, ta výborně působí například při senné rýmě. Kromě toho mají listy této rostliny význam při léčení ekzému i při tišení bolestí u záchvatu dny. V nabídce obchodů jsou čisté kopřivové čaje, ale také bylinné směsi obsahující tuto bylinu. Například čaj pro ochranu močových cest obsahuje listy kopřivy, meduňky, brusinky, nať řebříčku a zlatobýlu.

Divizna

Další bylinou, která dokáže utlumit alergický kašel či rýmu, je divizna. Kromě toho působí protizánětlivě, tlumí bolest a užívá se proti žaludečním potížím. Během jarního období odborníci doporučují konzumaci čaje Rooibos African Sun, který je běžně k dostání v každém supermarketu. Ten obsahuje i černý rybíz, který pomáhá při nepříjemných alergických kožních reakcích, snižuje otoky a zarudnutí a tlumí svědění kůže. K utlumení dráždivého kašle, zejména u dětí, je vhodný čaj s lékořicí. Lékořice zlepšuje činnost nadledvinek, které mají vliv na vznik alergií.

Ostropestřec

Málo známou bylinou je ostropestřec, v boji s alergiemi je však velmi účinný. Léčí různé druhy alergií, například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a tlumí záněty. Při přípravě čaje je nutné, aby byla semena dostatečně roztlučená, jinak se z nich nevylouhují důležité látky. Nedoporučuje se pít v těhotenství a při výrazně zvýšeném tlaku, mohou ho však užívat i děti.

Během alergií se také často tvoří afty, jejich léčbu lze urychlit konzumací čajů, které obsahují květ měsíčku. Měsíček lékařský obsahuje látky zvané fytoncidy neboli rostlinná antibiotika, díky nimž skvěle funguje v boji proti bakteriím. Kromě toho má výrazné antioxidační účinky. Květ měsíčku obsahují čaje Rooibos Sun.

Dýchání, kůže, střeva

Bylinky nejen pomáhají při detoxikaci organismu a posilování imunity, ale některé z nich umí zmírnit, a dokonce i odstranit alergické projevy.

Ke zmírnění alergických projevů při dýchání je vhodná kúra ze žampionu, měsíčku, grepu a černého rybízu. Ta pomáhá vyčistit organismus od plísní a bakterií, které se vyskytují v dýchacích cestách. Navíc příznivě ovlivňuje dýchání a obnovuje sliznice dýchacích cest.

Na kožní alergie můžeme užívat kúru z penízovky, grepu, černého rybízu a kaliny tušalaje. Jednotlivé byliny v ní obsažené zlepšují činnost slinivky a čistí pokožku.

Penízovka sametonohá

Zlepšuje činnost slinivky, řeší ischemickou chorobu srdeční, čistí pokožku. Má silné protinádorové a antibakteriální působení. Dále pomáhá při akné, alergii, astmatu, bradavicích, celiakii, Crohnově chorobě, diabetu, ekzému, gynekologických výtocích, oparu, chřipce, kandidóze, mykóze, paradontóze, plísních, průjmu, rakovině, problémech se střevy a uzlinami.

Měsíček lékařský

Blahodárně působí na játra a žlučník, pomáhá při astmatu, kašli a bušení srdce. Zmírňuje problémy s menstruací, záněty a žaludečními vředy.

Jalovec

Stimuluje detoxikaci a činnost jater, urychluje revitalizaci jaterní tkáně, podporuje činnost ledvin, pomáhá při jejich čištění a rozpouštění močového písku, normalizuje hladinu cholesterolu, pomáhá udržovat čisté cévy bez usazenin.

Černý rybíz

Účinný při snížené funkci nadledvinek, při potřebě vytvoření kortisonového efektu, při těžších formách zánětů. Výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému, astmatu, dále pro zlepšení adenomu prostaty.

Echinacea purpurea

Silně posiluje obranyschopnost organismu, řeší lymfatické potíže, zánětlivé procesy, křečové žíly. Pomáhá při hemoroidech, ateroskleróze, chřipce, celulitidě, mozkové mrtvici, virózách. Má protirakovinné působení.

Bylinné koupele

K podpoření účinků bylin je možné sáhnout také po přírodních koupelích. Pro podporu dýchacích cest existují přírodní koupele složené například z květu černého bezu, dobromysli a lichořeřišnice. K řešení kožních obtíží, například lupénky, ekzémů a akné, je vhodná koupel z pýru, lopuchu a tea tree.

Užívání bylin pro řešení zdravotních obtíží je jiné než u léků. Nástup účinků totiž není na rozdíl od léků okamžitý, byliny je třeba užívat dlouhodoběji. Pokud chcete bylinami zmírnit obtíže spojené s alergií na pyly, je podstatné začít s jejich užíváním ještě před začátkem pylové sezony a vysadit je, až konkrétní alergen zcela z ovzduší zmizí.

V případě celoroční alergie se po dvou až třech měsících užívání bylin doporučuje dvouměsíční pauza.

Při alergii rychle ulevují tinktury

Velmi účinnou, a přitom časově nenáročnou variantu představují tinktury. Tyto výtažky z bylin v alkoholu jsou totiž k dostání v kapkách, jejichž užívání je rychlé a jednoduché.

Alkohol je v tinkturách obsažen v zanedbatelném množství. Lze jej bez obav užívat vždy, pokud nemáme uložen absolutní zákaz požívání alkoholu například z důvodů jeho intolerance. Nemusíme se obávat podat tinktury ani dětem, stačí je kupříkladu nakapat do horkého čaje. Alkohol se tak odpaří, aniž by byla tinktura znehodnocena.

Neměli bychom však zapomínat ani na čisté domácí prostředí, kde se často větrá a utírá prach. Ložní prádlo je nutné prát nejdéle po dvou týdnech, aby se zbavilo prachových miničásteček i roztočů. I pro dospělé by měl být samozřejmostí zdravý životní styl a sport, nejlépe na čerstvém vzduchu. Jak uklízet byt při alergii si přečtěte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vignerová má nevěrného Kolečka zpátky doma. Herečku Nesvačilovou modelka ignoruje

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte