Přetápění v bytech škodí nejen rodinnému rozpočtu. Trpí i pokožka, organismus a oči

 Zdraví 
07. března 2020 07:28 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Časté přechody z tepla do zimy mohou způsobit záněty očí Depositphotos
Většina Čechů vytápí své domovy v zimních měsících na mnohem vyšší teplotu, než je třeba. Přetopené byty však neškodí pouze financím a životnímu prostředí, přechod z vytopené místnosti do chladného počasí znamená zátěž pro organismus, pokožku i oči.

Na velké teplotní rozdíly není lidské tělo stavěné. Časté přechody z tepla do zimy naopak oslabují imunitu, škodí pokožce, mají vliv na kvalitu spánku nebo také na zrak. Trpí tím celý organismus.

Pálení očí

Co se týče očí, úplně nejčastěji se vyskytuje reflexní slzení, pálení a zarudnutí očí, někdy i pocity chvilkového zamlžení vidění. Při těchto přechodech trpí ale i pokožka kolem očí, která je velmi tenká a nemá žádnou tukovou vrstvu. Pokud se člověk častému střídání teplot, například kvůli práci, nevyhne, je dobré používat pravidelně umělé slzy, protože slzný film při častých změnách teplot skutečně velmi trpí.

Pozor na vysušení pokožky

Přechodům z tepla do zimy několikrát denně se ale většina lidí nevyhne. Při pobytu venku je proto třeba myslet na správnou ochranu zraku. Studený vzduch způsobuje nepříjemné slzení očí, pálení a zarudnutí. Vítr navíc může do očí nafoukat prach a nečistoty, což může vést k podráždění oka, zánětům spojivky a rohovky. Také může dojít k podráždění tenké pokožky kolem očí. Na okolí očí je vhodná aplikace mastnějších krémů, které zabrání vysušování pokožky.

Problém se zamlžováním brýlí

Obvyklým jevem při přechodu z tepla do zimy jsou zamlžené brýle. Je to nejen nepříjemné, ale v některých situacích i nebezpečné, například při řízení. Existují různé povrchové úpravy brýlí proti zamlžení. Řešením může být také brýlí se zcela zbavit, mnohé oční vady lze odstranit laserovou operací natrvalo. O tom, jak pečovat o brýle, aby co nejdéle vydržely, jsme psali zde.

Ani teplo zraku neprospívá

Ani uvnitř a v teple nejsou oči v bezpečí. Zraku totiž přetopené místnosti moc neprospívají. V tomto případě dochází k rychlejšímu odpařování slz a objevit se mohou příznaky suchého oka, například zarudnutí, pálení, řezání, pocit cizího tělíska v oku či zamlžené vidění. Proto by to lidé s vyhříváním místností neměli přehánět. Pro celkovou pohodu organismu, včetně očí, je nejvhodnější teplota v rozmezí 18 až 22 stupňů Celsia.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte