Berete léky a opalujete se? Můžete si vážně poškodit zdraví
Při užívání určitých typů léků opravdu dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků. Jen pro zajímavost, za většinu kožních projevů může UVA záření, jež tvoří asi 99 % veškerého ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch.
Nepříznivou reakci na slunce mohou vyvolat i parfémy obsažené v krémech a kosmetice, nejčastěji bergamotový olej. Reakce se může dostavit i po přípravcích s třezalkou, po citrusech, celeru či fících.
Na formě užívaného léčivého přípravku nezáleží, pacient ho může brát v tabletách, injekčně či ho nanášet na kůži jako mast, krém nebo gel. V kombinaci s lékem vytváří UV záření v kůži látky, které ji poškodí nebo vyvolají nežádoucí reakci, tzv. fototoxickou či fotoalergickou.
Které léky mohou v kombinaci se sluncem ublížit?
- Antibiotika – doxycyklin, tetracyklin, ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin, trimethoprim, sulfonamidy a griseofulvin (lék proti plísňovému onemocnění)
- tricyklická antidepresiva
- antihistaminika
- léky proti zánětu – ibuprofen, ketoprofen, naproxen
- diuretika
- antihypertenziva
- léky na cukrovku a vysoký cholesterol
Pokud tedy berete antibiotika a současně ještě i jiný lék, raději se odborníka zeptejte včas, zda je možné pobývat na slunci.
Na co si dát pozor?
Výskyt vyrážky ze sluníčka je individuální. Každý jsme totiž unikátní osobnost s vlastní složitou genovou výbavou. Ta z velké části ovlivňuje to, jak moc náchylní budeme na účinky slunečního záření při užívání antibiotik. Bohatá rozmanitost lidské genetiky stojí i za rozdílnými názory jednotlivých laiků na nebezpečí antibiotik a slunění. Lékaři však nemohou vědět, zda právě u vás reakce nastane, a už vůbec ne v jaké míře. Z toho důvodu doporučují vyhýbat se slunci, pokud nechcete zbytečně riskovat své zdraví. Určité skupiny lidí však mají téměř stoprocentní jistotu, že k poškození kůže dojde.
Komu hrozí nebezpečí?
- Jsou to nemocní trpící kožním onemocněním, včetně ekzému a infekce herpes virem.
- Pravidelné poničení kůže také nastává u HIV pozitivních.
- V nebezpečí jsou též osoby trpící autoimunitními chorobami, jako je například systémový lupus.
Pokud se i přes doporučení lékaře na slunce vydáte, nezapomeňte si s sebou přibalit opalovací krém. Jeho používání výrazně snižuje působení UV záření na kůži. Nutností je též pokrývka hlavy a vhodný oděv zakrývající velkou část pokožky. Pokud vám však opravdu není dobře, raději zůstaňte v klidu domova. Při infekci je dlouhý pobyt na slunci i zbytečnou zátěží pro vaše srdce. Opalování v těhotenství má svá rizika. Na co si dát velký pozor?