Chystáte se na dovolenou? Ověřte si, kde se nesmíte líbat a kde není radno smrkat

 Ostatní 
17. června 2018 11:36 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dovolenou vám mohou zkazit bizarní zákazy Shutterstock
Pokud letos plánujete dovolenou v cizině, měli byste se dobře seznámit se zákony té které země. Mnohde totiž platí doslova absurdní nařízení. A nenechte se zmást, podivné zákony neplatí jen v nějakých exotických zemích, ale i u nás v Evropě.

Zřejmě nejvíce absurdních zákonů platí v Americe, ani v Evropě ale není problém narazit na podivuhodnost, která vás může přijít pěkně draho. Představíme vám několik neobvyklých evropských zákazů. O tom, jak se na dovolené vyhnout zdravotním problémům, jsme psali zde.

Francie

Chcete si užít romantiku ve Francii? Tak to si dobře rozmyslete, kde svou vyvolenou či vyvoleného políbíte. Od roku 1910 zde totiž platí zákaz líbání na vlakových nástupištích. Tento příkaz vznikl kvůli snaze zabránit zpoždění vlaků.

Dobrou zprávou je, že naštěstí není stanoven trest za nedodržení tohoto pravidla. Obvykle se tak dočkáte maximálně napomenutí ze strany strážců zákona nebo vás policisté slušně požádají, abyste nástupiště opustili.

Itálie

Ani do Itálie není radno jezdit bez řádné znalosti tamních zákonů. Například na oblíbeném turistickém ostrově Capri zapomeňte na dřeváky. Klapat jimi na ulici je tady totiž přísně zakázáno.

V sicilském Palermu se zase mohou ženy opalovat úplně nahé, ale muži ne. Muži mají také zakázáno škrábat se na veřejnosti v rozkroku. Za hrad postavený z písku hrozí na pláži Eraclea nedaleko Benátek několikatisícová pokuta.

A pokud si s oblibou zajišťujete místa na pláži tak, že si tam večer necháte ručník nebo  lehátko a ráno tak máte zajištěný dobrý flek, v Itálii raději na tento fígl zapomeňte. Hrozí za to totiž několikatisícová pokuta.

V Benátkách je pro změnu zakázáno krmení holubů. Tento zákon byl zaveden z důvodu, že holubí trus znečišťuje místní budovy. Pokuta může přesáhnout i 10 tisíc korun.

Chorvatsko

Už dva roky platí v Chorvatsku přísný zákaz týkající se nošení plavek. Pokud se tedy chystáte navštívit Split nebo Dubrovník, mějte na paměti, že zde platí vyhláška, která turistům zakazuje chodit v historickém centru města jen v plavkách. Pokud nařízení porušíte, může vás to připravit o několik tisícikorun. Podobné zákazy navíc platí i na některých menších ostrovech. Takzvané zóny slušného chování jsou vždy označeny cedulemi.

S nošením plavek ale mohou mít turisté problém i na oblíbené Makarské riviéře. Na restauracích či obchodech se tu můžete setkat s cedulemi zakazujícími vstup v plavkách. Pokuty tu sice nijak často neudělují, ale s tím, že vás vykáží, se při nedodržení setkáte docela často.

Bulharsko

Bulharsko je další oblíbenou destinací Čechů a i zde mají svá zvláštní pravidla. Pokud vyrazíte někam do restaurace, dejte si pozor na smrkání u stolu. V této zemi je to totiž považováno za společensky nepřijatelné. Pokud se tedy hodláte vyvarovat opovržlivých pohledů, vysmrkejte se někde v soukromí.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku byste se zase měli mít na pozoru v případě praní a hlavně sušení prádla. Od pondělka do soboty si můžete mokré prádlo věšet, jak je vám libo. Pokud se ale týden přehoupne do neděle, měli byste být ve vlastním zájmu ostražití.

Ve Švýcarsku totiž platí přísný zákaz věšení prádla venku, pokud je neděle. Takže pokud si potřebujete přemáchnout plavky, spodní prádlo či ponožky, raději to odložte až na další den.

Ve Švýcarsku si také velmi potrpí na ticho. V činžovních domech se proto můžete setkat se zákazem splachování toalety po 22. hodině, mužům navíc může být zakázáno vyměšovat v noci vestoje. Ze stejného důvodu je zakázáno i mlátit dveřmi auta po 22. hodině či v neděli vyhazovat láhve a plechovky do popelnic na recyklovaný odpad.

Německo

A jestli míříte do Německa, zapamatujte si, že před vjezdem na dálnici se musíte jít pořádně vymočit a taky si zkontrolujte, že máte v nádrži auta dostatek paliva. Pokud vám totiž dojde v Německu na dálnici benzín, je to v podstatě nelegální. A pokud vám dojde palivo nebo se vám chce za každou cenu na záchod, v žádném případě nevystupujte z auta, to by vám totiž hrozila další sankce.

Pokud zastavíte, protože vám došel benzín, tak vám policie naúčtuje pokutu 70 eur. A za vystoupení z auta pak hrozí stejně vysoká sankce.

Nizozemí, Portugalsko

Zákony je třeba dodržovat také v Nizozemí a Portugalsku. Zde by si turisté měli dát pozor na to, kde vykonají malou potřebu. Ne všude to totiž tyto země povolují.

Pokud jste v Nizozemí, pamatujte na to, že zde platí zákon zakazující čůrání do plavebních kanálů. V Portugalsku zašli v čůracím zákoně ještě dál. Zde si totiž nesmíte ulevit ani do moře.

Rusko

Pokud se rozhodnete vydat objevovat krásy Ruska, i zde musíte počítat s nejrůznějšími neobvyklými zákazy.

V Moskvě je například přísně zakázáno řídit v okolí Rudého náměstí špinavé auto. Sice se nikde v zákoně nedočtete, co je zde považováno za špinavé, ale raději mějte auto nablýskané, jinak vás taková jízda může přijít na dvoutisícovou pokutu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?