Vyrobte si s dětmi barevné křídy a už nebudete chtít ty z obchodu

 Ostatní 
10. června 2018 11:54 / Iva Dvořáková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Malování křídami milují malé i větší děti Pixabay
Podomácku vyrobené křídy ze sádry a temperových barev vás vyjdou levněji než ty z obchodu a také mnohem déle vydrží. Výroba není složitá, takže můžete zapojit i potomky. Budou si tak kříd víc vážit, než kdybyste je koupili v obchodě.

Malování venku na chodníku je oblíbená dětská zábava. Rodiče ji mají rádi také proto, že rozšiřuje prostorové vnímání dítěte, zlepšuje schopnost adaptace kreativity do konkrétního prostředí a zároveň podporuje adaptaci osobního projevu a sebeprezentace. O tom, jak je dobré vést děti k malování, píšeme zde.

A pokud váš potomek dostane navíc možnost si křídy spolu s vaší pomocí vlastnoručně vyrobit, uvidíte, že ho od venkovního malování jen těžko odtrhnete. S takto zhotovenými křídami můžete samozřejmě malovat i doma na klasickou tabuli.

Jejich největší výhodou je – na rozdíl od většiny kupovaných kříd – jejich vysoká trvanlivost. Materiál je tvrdší než u obvyklých kříd, a tak vydrží mnohem déle než ty, které se vám doslova ztrácí před očima.

Tloušťka a délka kříd závisí pouze na vaší fantazii, stejně tak jako jejich barevné odstíny. Kromě sádry, kterou seženete v každých malířských či stavebnických potřebách, naleznete všechen potřebný materiál doma v šuplíku. Tak neváhejte a směle do práce!

Co budete potřebovat

sádru, vodu, tempery různých barev (stačí základní, ze kterých posléze můžete namíchat nejrůznější odstíny), špachtle, ruličky od kuchyňských ubrousků či toaletního papíru, papírovou lepicí pásku, pečicí papír

Jak na to

Nejprve si připravíme formy, do kterých směs budeme nalévat. Nyní záleží na tom, jak dlouhé a tlusté křídy chcete vyrobit. Vezmeme ruličku, jejíž průměr snadno upravíme rozstřižením a následným slepením.

Papírovou lepicí páskou důkladně zalepíme dno ruličky a umístíme ji tak, aby nám zůstala vzpřímeně stát (můžete použít malé skleničky, jejichž hrdlo ruličku přidrží).

Nakonec ji vysteleme pečicím či jiným voskovaným papírem, aby se sádra k ruličce nepřilepila. Poté si namícháme dostatečně hustou sádru (poměr s vodou naleznete na obalu).

Pamatujte na základní zásadu míchání sádry: sádru vždy přisypáváme do vody, nikdy naopak! Množství namíchané hmoty záleží na tom, kolik kříd z ní chcete vyrobit.

Směs si rozlijeme do jednotlivých nádob a následně přidáváme tempery různých barev opět v takovém množství a odstínech, aby vytvořily ideální odstín a sytost.

Čím více barvy do sádry vmícháte, tím sytěji bude po zaschnutí křída kreslit. Nakonec už jen jednotlivé obsahy sklenic nalijeme do připravených ruliček a počkáme do druhého dne, než sádra zcela vyschne.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město