Pivo má širokou škálu chutí. Jaké se hodí k rybě, jiné k masu či sladkému dezertu?

 Ostatní 
04. června 2018 08:18 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Pivo má mnoho tváří a hodí se nejen ke guláši Shutterstock
V zahraničí se trend párování piva s jídlem prosazuje už několik let, u nás je zatím v plenkách. I tak si ale lidé čím dál více uvědomují, že párování jídla s pivem má cosi do sebe. Pivo totiž nabízí podstatně širší škálu chutí než víno. A když zvolíte k jídlu správný typ piva, chuťové buňky zažíjí doslova orchestr.

Pokud se domníváte, že pivo se hodí tak maximálně ke guláši, vepřovému s knedlíkem a zelím nebo pečené kachně, hluboce se mýlíte. Správně zvolený typ piva lze podávat i třeba k rybě nebo sladkému dezertu. Každý sládek vám potvrdí, že správně vybraný chmelový mok dokáže podpořit chuť prakticky jakéhokoliv pokrmu.

Někdo se snaží najít mezi pivem a jídlem společné rysy, jiní naopak párování piva s jídlem staví na protikladech. V obou případech ale docílíte neobvyklého propojení chutí, ať už zvolíte k pálivé thajské kuchyni výrazný pale Ale nebo si dáte suchý a hořký stout ke sladkým ústřicím. Pivo ale nemusíte využít jen jako nápoj, má daleko širší využití, jak jsme psali zde.

Rozmanitost chutí

Vnímání chutí je samozřejmě individuální. Obecně ale platí, že k českému guláši se hodí světlé pivo s výrazným řízem. Lahodná žebírka nebo poctivý kus hovězího zase skvěle podpoří nefiltrované pivo typu Ale velmi silné hořkosti a se svěžím citrusovým aroma. Pokud si dopřejete klasickou svíčkovou, sáhněte po polotmavém pivu sametové chuti. Pořádná pečínka pak bude mnohem kvalitnějším chuťovým zážitkem v kombinaci s hořkým a zároveň řízným světlým pivem.

K lehkým pokrmům se hodí výraznější chutě, například těstoviny s rajčatovou omáčkou či pizzu je záhodno zapíjet polotmavým nefiltrovaným pivem s příjemným chmelovým aroma. K dietnější rybě ideálně sedí osvěžující pšeničný ležák s aromatickými tóny ovoce a jemnou hořkostí. Naopak vánoční kapřík a další tučné ryby si zaslouží něco skutečně výjimečného, například nefiltrovaný ležák s plnou chutí a lehkými tóny karamelu.

A i když se to může zdát na první pohled přinejmenším divné, i ke sladkým dezertům se pivo hodí. Odborníci radí například vyzkoušet jablečný štrůdl nebo povidlové buchty k ochucenému pivu s vyrovnaným mixem hořkosti s osvěžujícími tóny exotického ovoce, které parádně podpoří sladkou chuť. Palačinky s čokoládou si naopak užijete s hutnější chutí sladších tónů karamelu tmavého piva, kombinovanou s příjemnou hořkostí.

Párování dle pivních stylů

Pokud se bojíte spoléhat na vlastní intuici, možná vám pomohou následující konkrétní tipy k párování jednotlivých pivních stylů s pokrmy.

Svrchně a spontánně kvašená piva

Belgian Witbier– výborně se doplňuje se saláty s citronovou zálivkou a kozím sýrem či fetou. Také je vhodný k jihoamerickému ceviche či k jiným lehkým pokrmům s citrusovým aroma. Mezi sýry lze witbier skvěle párovat s uzenou goudou.

Hefeweizen – hodí se k lehkým polévkám a salátům, vegetariánským pokrmům či sushi. Vhodná je také kombinace se sladkou asijskou kuchyní. Ze sýrů je vhodné párování s vyzrálou goudou, sýrem feta či kozím sýrem.

Blond Ale – jde skvěle dohromady s lehčími pokrmy – kuře, losos či saláty. Zajímavé je také spojení se sladkými, ostrými či pálivými pokrmy, obvykle obsahujícími prvky asijské kuchyně, mango nebo chilli. Ze sýrů se hodí s brie.

Bitter – lze spojit s širokou variací pokrmů. Příkladem může být pečené kuřecí či vepřové maso nebo anglická klasika Fish and chips (ryba smažená v těstíčku s hranolkami).

Pale Ale – chmelová hořkost kontrastuje výborně s kořeněnými, uzenými či jinak aromatickými pokrmy, vynikající s burgery! Skvěle se doplňuje se sýry s ušlechtilou plísní.

India pale Ale (IPA) – doplňují se s velmi aromatickými a kořeněnými pokrmy jako například kari. Mezi dezerty je možné například propojení s crème brûlée.

Amber Ale – doplňuje se s bohatě aromatickými, kořeněnými a uzenými pokrmy. Například žebra, grilované kuře, chilli nebo hovězí.

Brown Ale – hodí se k pečenému vepřovému, uzeným omáčkám a také k pokrmům s oříškovým nádechem. Ze sýrů je mu blízký anglický colby.

Porter – perfektně se hodí k uzeným pokrmům, především ke slanině. Doplňuje se k čokoládovým a kávovým dezertům. Mezi sýry je vhodným doplňkem gorgonzola.

Stout – výborný s mořskými plody, především ústřicemi a mušlemi. Obecně však s uzenými či grilovanými pokrmy. Z dezertů především čokoládové. 

Barley wine – plnost a výrazná chuť obvykle přebíjí aroma hlavních chodů. Proto se spíše hodí k vyzrálým sýrům a také k hutným čokoládovým či karamelovým dezertům.

Lambic – doplňuje se k lehkým či ovocným pokrmům. Nejlépe vystupuje jako společník s pokrmy následujícími po hlavním jídle, především dezerty s ovocem či tmavou čokoládou. Ze sýrů je výborný s mascarpone.

Spodně kvašená piva

Ležák plzeňského typu – skvěle se hodí k lososu, tuňákovi a jiným tučným rybám. Hořkost nabízí velice zajímavý kontrast se sladkými omáčkami.

Polotmavý ležák – sladkost se výborně doplňuje s tomatovými omáčkami. Vyvážená hořkost ladí s pokrmy obsahujícími oregano či bazalku.

Märzen/Oktoberfest, vídeňský ležák – karamelizovaný slad v pivu se hodí ke grilovaným či na prudko upraveným masům, německým klobáskám nebo kořeněné mexické kuchyni. Ideálními sýry jsou variace ementálu.

Bock – bohatá sladkost vyrovnává bohatě kořeněné a intenzivní aromatické prvky pomalu pečeného masa. Ze sýrů je vhodné konzumovat k tomuto pivnímu stylu jemný čedar.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Šok pro skalní fanoušky. Bono z U2 přiznal, že miluje ABBU a Bee Gees

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu