Spáleniny od slunce je třeba ošetřit. První pomoc najdete i doma v kuchyni

 Ostatní 
18. června 2019 18:40 / Marie Popelková
  2
📷
7 fotografií v galerii
Slunce spálí kůži raz dva Shutterstock
Spáleniny od slunce si člověk může uhnat raz dva. Stačí se nenamazat vhodným opalovacím krémem a rudá kůže, která pálí jako čert, je na světě. První pomoc lze najít v lékarně, ale i doma v kuchyni.

Nejlepší je samozřejmě dělat vše pro to, abyste si kůži na slunci nespálili. Buďte opatrní hlavně ve vodě, kde se odráží sluneční paprsky. Pokožku si pravidelně mazejte opalovacími krémy s dostatečným SPF faktorem. Pokud se vám ale opalování vymklo kontrole, tak pokožce věnujte patřičnou péči.

Projevy spálené kůže

Že máte spálenou kůži od slunce, zjistíte velmi snadno. Přesto podle míry spálení můžete pociťovat různé projevy:

  • zarudlá pokožka
  • bolestivá místa v oblasti spálenin
  • mírný otok
  • vznik puchýřů
  • bolest hlavy
  • únava
  • horečka

Zchlaďte pokožku

Pokud už máte kůži od sluníčka spálenou, nejdřív pokožku pořádně zchlaďte. Dejte si třeba studenou sprchu nebo vyzkoušejte chladivé obklady - stačí ručník namočený ve studené vodě. Po spálení kůže potřebuje pořádnou dávku hydratace, tak jí to dopřejte. Následně namažte tělo přípravky po opalování. Pokožka pak déle udrží svou vlhkost. Na zchlazení a regeneraci pokožky je vhodné aloe vera.

Osvědčeným prostředkem, který dokáže rudou kůži uklidnit, je i panthenol. Pokud víte, že budete trávit čas na slunci, měli byste jej mít rozhodně s sebou. Má totiž silné regenerační účinky a pokožce přináší prakticky okamžitou úlevu. Jakmile pokožku ošetříte, nejméně dva dny ji v žádném případě nevystavujte slunci, potřebuje si od slunečních paprsků odpočinout.

Když vás spáleniny zaskočí

Může se ale stát, že si spáleniny přivodíte ve chvíli, kdy po ruce nemáte ani přípravky po opalování, ani žádné regenerační preparáty. Nezoufejte, první pomoc můžete najít i doma.

Vaječný bílek

Vajíčka se většinou najdou v každé domácnosti. A právě syrový vaječný bílek může vašim spáleninám od slunce výrazně ulevit. Stačí postižené místo namazat bílkem a nechat působit, po pár minutách bílek omyjte vlažnou vodou. Bílek se používá nejen při spáleninách od slunce, ale i tehdy, kdy se vám spálenina vytvoří třeba během vaření. Bílek pokožku příjemně ochladí a uklidní.

Aloe vera

Pokud doma nemáte kosmetický přípravek s aloe vera, možná máte přímo celou rostlinu v květináči. I ta vám při spálené pokožce výrazně uleví. Jednoduše odřízněte kousek listu a vymačkejte z něj na postižená místa hojivou šťávu. Také můžete spáleniny pomalu přejíždět uříznutou stranou listu. Aloe vera můžete nahradit i salátovou okurkou. O jejích účincích na zdraví i krásu jsme více psali zde.

Bylinkové obklady

Pokud si pěstujete bylinky, máte první pomoc při spálené kůži doslova na dosah. Máta kůži příjemně zchladí, heřmánek zase pokožku uklidní a působí i protizánětlivě. Pomůže i zelený čaj, který obsahuje třísloviny a teobromin, což jsou látky, které pomáhají při bolesti. Z bylin si doma připravte výluh a vychladlý jej přikládejte ve formě obkladů na spálenou pokožku.

Tvaroh, mléko nebo jogurt

Uklidňující a hojivé účinky mají na kůži také mléčné výrobky, například mléko, tvaroh nebo jogurt. Probiotický jogurt obsahuje živé probiotické kultury a enzymy, které pomohou zarudlou kůži zahojit. Vychlazený jogurt nebo tvaroh zlehka namažte na popálenou kůži a nechte působit, dokud nezteplá (5 až 10 minut), potom smyjte vlažnou vodou. Pokud máte jen mléko, namočte do něj hadřík, vyždímejte a přikládejte na postižené místo.

Puchýře nikdy nepropichujte

Druhý stupeň popálenin od slunce se projevuje puchýřky. Pokud se vám na pokožce vytvořily, nikdy je nemačkejte ani nepropichujte - nechejte je jen tak v klidu. Urychlíte tak hojení a zabráníte infekci. 

A ještě jedna rada - ať už na spálenou pokožku použijete komerční přípravky z lékárny nebo využijete domácí prostředky, vždy pijte opravdu hodně vody. Rozhodně pijte víc, než jste běžně zvyklí. I zvýšený příjem tekutin totiž urychlí proces hojení spálené kůže. Pokud jsou vaše spáleniny rozsáhlé a těžší, neváhejte vyhledat lékaře. Ten obvykle u vážnějších případů nasadí kortikoidy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...