Vědci našli ekologické řešení, jak chodit na “malou“

 Ostatní 
17. srpna 2019 16:55 / Blanka Štiková
  6
📷
4 fotografie v galerii
Průměrná toaleta použije 6 litrů vody na každé spláchnutí Pixabay
Splachování záchodu po močení si denně u průměrného člověka vyžádá přibližně 42 litrů vody a ročně až 15330 litrů vody, říká vědecký portál IFL Science. Vědci našli způsob, jak šetřit naši planetu, a zároveň šetřit vodou.

Pro mnohé však nemusí představovat právě příjemnou variantu. Vědci radí: “Močte ve sprše.“

Kolik člověk spláchne do záchodu

Když jde člověk "na malou", pokaždé spláchne záchod. To si zada velké množství vody, která se doslova spláchne do kanalizace. Podle odborníků je to zcela zbytečné. Vědci vypočítali průměrnou spotřebu vody při splachování. Průměrný dospělý člověk močí denně asi sedmkrát.

Průměrná toaleta použije 6 litrů vody na každé spláchnutí. Každý den stojí močení jednoho člověka tedy přibližně 42 litrů vody. Pokud lidé močí každý den stejným způsobem, spotřebuje jeden průměrný člověk za rok až 15330 litrů vody pouze na splachování. Ukazuje vědecký portál IFL Science.

Kolik ušetříte? Příklad z USA

Podle odborníku to ale může změnit močení ve sprše. Předpokládají, že jedna úleva ve sprše nahradí jednu cestu na toaletu, a s tím i jedno splachování. Ve sprše stejně teče voda, tak jako tak.

Za rok by se tak mohlo ušetřit až 2190 litrů vody. V přepočtu na populaci USA to činí 699 miliard litrů vody ročně. Ve Spojených státech žije 319 milionů lidí.

Vědci spočítali, že jen USA vynaloží na splachování přibližně 4,9 bilionů litrů vody ročně, tedy za předpokladu, že všichni močí plus mínus stejně. To je pro představu stejné množství vody, které by se vešlo do 1 970 000 olympijských bazénů.

Rada na závěr

Závěrem vědci radí: "Udělejte pro svou planetu laskavost, močte ve sprše." Svůj návrh odůvodňují zejména masivním šetřením vody. Teď už víte, jak ekologicky močit. Otázkou je, zda se vám tento způsob zamlouvá. Dále čtěte: Vědci provedli studii o lidských výkalech. Závěry jsou překvapivé.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...