Máte čistý kartáček na zuby? Spousta lidí dělá zásadní chyby

 Zdraví 
17. srpna 2019 13:53 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
V kartáčku se množí celá řada virů a bakterií Depositphotos
Bílé a zdravé zuby chce mít každý. Bohužel, ruku v ruce s tím jde také péče o zubní kartáček. Možná, že tady také děláte jednu z nejčastějších chyb.

Kartáček na zuby je kromě pasty jeden z hlavních pomocníků při zubní hygieně. Aby však skutečně pomáhal tak, jak má, je potřeba se o něj dobře starat. Čeho všeho bychom se měli vyvarovat?

Správný čas na výměnu

Ani ten sebelepší kartáček nemůže ochránit před zubním kazem, pokud jej nebudete pravidelně měnit a udržovat. Bohužel, řada lidí se už v této chvíli dopouští velké chyby, protože nový si pořizují až ve chvíli, kdy je úplně opotřebovaný s roztřepenými vlákny. Což je velká chyba. Kartáček by se měl měnit zhruba jednou za tři měsíce, anebo v době, kdy jsou jeho vlákna vychýlená zhruba o jeden až dva milimetry do stran. 

Vždy po nemoci

Neměníte kartáček ani po nemoci? Další velká chyba. Pokud člověk prodělá nějakou infekční chorobu, měl by ihned po uzdravení svůj kartáček vyhodit bez ohledu na to, jak dlouho ho má a koupit si nový. Proč? Jednoduše proto, že v něm zůstala celá řada virů, které vám tuto nemoc způsobily. A nechcete přece, aby se vám onemocnění vrátilo. Kartáček měňte i ve chvíli, kdy jste vy nebo vaše děti měli v ústech afty. 

Nikdy si nepůjčujte cizí

I když se to nezdá, najdou se i tací, kteři si klidně kartáček půjčí od svých známých nebo příbuzných. Pro jednou se přece nemůže nic stát… Naopak. Stát se právě může. Tímto krokem se zvyšuje riziko infekce, což může být nebezpečné hlavně pro osoby se sníženou odpovědí imunitního systému. Kromě různých bakterií a virů tak s cizím kartáčkem sdílíte i nějaké ty zbytky jídla. 

Špatné čištění

Kartáček je důležité po každém čištění zubů správně vyčistit, nejlépe desinfikovat. A rozhodně nestačí jej dát jenom pod tekoucí vodu. Ideální je použít antiseptickou ústní vodu, která vám zahubí všechny zbytky bakterií a virů. Kartáček poté nechte vyschnout ve svislé poloze, ale tak, aby se nedotýkal jiného kartáčku. Na důkladnou očistu nezapomeňte ani v případě, pokud máte doma elektrický zubní kartáček. Pokud naopak o jeho koupi uvažujete, zvažte dobře, zda je vhodný právě pro vás. Více na toto téma jsme psali zde

Pozor na obaly

Po vyčištění zubů nikdy nedávejte kartáček do obalu nebo krytu. Ty jsou určeny pouze a jen pro krátkodobé převozy. Pokud totiž uzavřete vlhký kartáček do boxu, začnou se zde množit mikroorganismy. Anebo si pořiďte speciální antibakteriální krytky, jež likvidují plísně, viry a bakterie, které se na zubním kartáčku usazují. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...