Pozor na horké koupele. Ne vždy mohou být prospěšné

 Zdraví 
01. ledna 2019 14:32 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Někteří lidé by se relaxaci ve vaně měli vyhýbat Depositphotos
Milujete horkou vanu po náročném dni? Ne vždy je to pro vaše zdraví to nejlepší. Není nic příjemnějšího, než se po dlouhém náročném dni naložit do hřejivé vody, zavřít oči a jen vegetovat.

Podle některých vědců však mohou horké koupele v zimním období nejenom zvyšovat riziko infarktu myokardu. Známé jsou i další důvody hovořící v neprospěch horkých lázní.

Relax nebo risk?

Vana plná teplé vody je vhodná pouze v případě, že se chcete uvolnit a dopřát svému tělu zasloužený odpočinek. Vyšší teplota vody totiž roztahuje cévy, otevírá póry a uvolňuje svalové napětí. A to je právě důvod, proč by se horké koueli měli vyhýbat lidé se srdečními problémy nebo špatným tlakem. I proto velké procento infarktů postihuje pacienty hned ráno po probuzení, nebo v souvislosti s náhlou rychlou změnou psychického rozpoložení či teploty, kterou může představovat i extrémně horká koupel v extrémně chladném dni.

Pozor na plísně

Lidé, kteří trpí na mykózy a různá kožní onemocnění, by se měli koupelím vyhýbat velkým obloukem. Vlivem namáčení se mohou zhoršit ekzémy a způsobit nepříjmené pocity svědění a pálení. S takto citlivou kůží je třeba zacházet jako s jemným peříčkem. 

Předčasná tvorba vrásek

Horká voda hlavně v zimních měsících odstraňuje přirozenou vlhkost z pokožky. Jednak to má vliv na předčasnou tvorbu vrásek, stejně jako na zvýšené padání vlasů. Někteří odborníci horkým koupelím přisuzují i letargii a únavu.

Zvyšuje neplodnost

Podle některých vědeckých studií mohou mít horké koupele nepříznivý vliv na plodnost. Proto se nedoporučuje být v horké vodě déle než půl hodiny. Stejně tak by se dlouhým teplým koupelím měly vyhýbat ženy, které trápí časté záněty močových cest. 

Pečlivá volba kosmetiky

Ať už si dáte příště vanu nebo jenom sprchu, mějte na paměti, že kůže se po koupeli stává velmi citlivou. A proto je důležité o ni pečovat s velkou starostí. Kosmetické produkty vybírejte pečlivě a věnujte pozornost složení, které by nemělo obsahovat žádné parabeny a další zbytečné škodlivé látky. Zkuste si vyrobit přírodní mýdlo doma. Návod na jeho výrobu jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Christina Ricci kvůli rozvodu musela prodat i svoje kabelky. Manžel ji fyzicky a psychicky týral

Styl

Už jste slyšeli o saucha? Tahle postelová jóga vám pomůže snadněji usnout a lépe se vyspat

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte