Pije vaše dítě brčkem? Hrozí mu šišlání!

Pití z brčka může být prevencí šišlání, ale také jeho příčinou.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Děti 
29. října 2017 12:12 / Shutterstock
  1   0
Na brčku nemusí být nic špatného. Pokud jej však vložíte dítěti do úst nesprávně, může to později vést až k logopedickým problémům, kterých se bude zbavovat velmi dlouho.

Možná se v dobré víře snažíte odnaučit dítě pít z kojenecké lahve, a tak zkoušíte různé dětské hrnečky, lahvičky s brčkem, nebo vkládáte obyčejné brčko do hrníčku s čajem. Věděli jste ale, že i brčko může dítě vložit do úst špatně?

Jak naučit dítě správně pít

Jediná správná cesta, jak dítě naučit pít bez vedlejší efektů, je podat mu lahev, u které bude polykat stejně, jako kdyby pilo z hrnečku nebo sklenice. Brčko tento požadavek splňuje dokonale, ovšem musíte vědět, jak jej dítěti vložit do úst.

Když se dítě přeučuje z dětské lahvičky, ze které mu běžně podáváte mléko, nebo i čaj, zkouší následně i z brčka pít stejným způsobem. Brčko si strčí hluboko do úst, nebo jej někdy i zkousne předními zuby. Takto ne!

Jaká je tedy správná technika pití z brčka? Je to taková, která podporuje polohu jazyka k tvorbě sykavek. Jak jí ale docílit? Sevřete zuby k sobě a brčko vložte před zuby, tedy maximálně půl centimetru do úst. Když budete takto učit dítě, chytněte brčko zhruba půl centimetru od jeho horního konce prsty, aby si jej nemohlo zasunout hlouběji.

V dalším kroku nechte dítě, aby obemklo brčko svými rty, které se automaticky lehce předsunou dopředu. Hrot jazyka se tak naprosto přirozeně usadí za dolní řezáky a při pití dítě pocítí tlak na svaly v oblasti hrotu jazyka. Posiluje tak svaly, které jsou aktivní při tvorbě sykavek. Nejenže se dítě nenaučí šišlat, ale navíc tímto sykavky vyloženě procvičuje. Správné pití z brčka je tak vyloženě prevencí šišlání, ale i nápravou, pokud již dítě špatně mluví.

Dítě vždy kontrolujte

Chcete-li tuto metodu nácviku správného mluvení vyzkoušet, pusťte se do toho. Nestojí vás to nic a pro dítě uděláte mnoho. Následná logopedická terapie může trvat dlouho a některé děti ji hůře snáší.

Při pití dítě vždy kontrolujte, obzvlášť pokud má již naučenou nesprávnou techniku pití. Pokud je zvyklé držet brčko chybně, nebo i když s ním teprve začíná, bude se často po chvíli dopouštět chyb. Od toho jste tu vy, abyste mu v nich zabránili. Sledujte polohu brčka při pití a neustále dítě chvalte. Pokud si uleví a brčko bude držet v ústech špatně, pití ukončete a zkuste to znovu později.

Sara Rosenfeld Johnsonová, autorka tohoto terapeutického přístupu doporučuje vypít denně touto technikou 150 ml tekutin. Zpočátku dítě vypije správně málo, ale brzy se zlepší a 150 ml vypije s přehledem. Nakonec již bude pít z brčka správně pořád.

Co se špatnými lahvičkami

Pokud již máte nakoupené lahvičky se špatnými savičkami, nevyhazujte je. Většinu z nich můžete upravit tak, že přebytečnou délku brčka jednoduše zkrátíte na vhodných 0,5 cm. Dítě tak nebude mít jinou možnost, než pít správně a vy nevyhodíte zbytečně peníze oknem.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Bydlení

Z venkovního posezení lze vykouzlit nádherné místo. Inspirujte se nápaditými dekoracemi

Zavřít reklamu