Neuvěříte, co s vaším tělem udělá pravidelná konzumace rajčatové šťávy

 Zdraví 
26. října 2017 10:14 / Jitka Jahodová
  7
📷
6 fotografií v galerii
Rajčatová šťáva je skvělá na osvěžení, ale klidně vám nahradí i svačinu Shutterstock
Když se mluví o džusech či šťávách, každému přijdou na mysl spíše ty ovocné. Zeleninové nápoje nejsou tak běžné a ne každému chutnají. A je to škoda.

Rajčatová šťáva je však plná vitamínů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek. Mimo jiné také pozitivně ovlivňuje trávení či kvalitu pokožky.

Jaké jsou přínosy rajčatového džusu?

Rajčata patří v našich končinách mezi zcela běžné druhy zeleniny. Pěstujeme si je v zahradách a mnozí si bez nich neumíme představit jídelníček. Jsou plná vitamínů a šťáva z nich velmi pozitivně ovlivňuje zdraví člověka. Je zdrojem sacharidů, bílkovin i tuků. Obsahuje celou řadu minerálních látek i stopových prvků. Doplní tělu vápník, draslík, zinek, hořčík, železo, fosfor, chrom i mangan. O tom, jak rajčata působí proti rakovině, se dočtete v našem dalším článku.

Stejně bohatá je rajčatová šťáva i na vitamíny.  Obsahuje vitaminy A, C, E i K. Je zdrojem kyseliny listové či pantothenové, dalších vitamínů skupiny B, cholinu, luteinu a antioxidantů. Rajčatová šťáva je skvělá na osvěžení, ale klidně vám nahradí i svačinu. Díky obsahu všech živin ji můžeme v podstatě považovat za plnohodnotné jídlo.

Jak ovlivňuje tělo?

Rajčatový džus díky svému složení působí antisepticky i detoxikačně a podporuje obranyschopnost organismu. Jeho pravidelnou konzumací pomůžete tělu zabojovat proti volným radikálům a chránit buňky. Rajčatová šťáva pomáhá potlačovat záněty, které jsou spojeny s celou řadou chronických onemocnění. Také má pozitivní vliv na trávení a pravidelnou stolici a čistí celý trávicí trakt.

Šťáva z rajčat má mírné močopudné účinky, což napomáhá odstraňování toxinů, přebytečné vody a soli z těla. Stimuluje pročišťování vylučovacích orgánů a snižuje výskyt infekcí močových cest. Lykopen obsažený v rajčatech podporuje i zdraví prostaty. Denní dávka rajčatového džusu tedy může představovat účinnou prevenci rakoviny prostaty. Pít byste ji měli, i pokud vás trápí vysoký cholesterol. V neposlední řadě má také blahodárný vliv na kvalitu pokožky, vlasů i nehtů.

Není šťáva jako šťáva

Není pochyb o tom, že rajčatová šťáva je pro naše zdraví velmi prospěšná, ale má to jeden háček. Kupované šťávy obsahují častokrát hodně cukru a dalších zbytečných látek. Nejzdravější rajčatový džus je jednoznačně ten, který si připravíte doma z rajčat z vlastní zahrádky.

Příprava rajčatové šťávy

Příprava není vůbec náročná. Stačí vám na ni rajčata a trochu cukru, soli a kyseliny citronové na dochucení. Půl kila rajčat pořádně omyjte, nakrájejte na menší kostky a vhoďte do hrnce. Přidejte malou lžičku cukru a soli a malé množství kyseliny citrónové. Rajčata duste, dokud se zcela nerozvaří. Směs pořádně míchejte, aby se nepřipálila. Po vaření rozmixujte rajčata v mixéru na hladkou konzistenci a můžete podávat, případně sterilizovat v zavařovacích sklenicích a uschovat.

Rajčatová šťáva je nejen zdravá pochoutka, ale může se stát skvělým pomocníkem při hubnutí, neboť zrychluje metabolismus.
Ostatně taková Bloody Mary, jejíž základ tvoří právě rajčatová šťáva, také není k zahození.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu