Mlsejte bez výčitek: Recepty na nejlepší zázvorové lahůdky
Dejte si dobroty, které vás překvapí svou chutí. Navíc vás v tento čas pořádně zahřejí. Díky tomu, že zázvor chrání před nemocemi z nachlazení, si pochutnáte a zároveň poskytnete svému tělu dokonalou prevenci.
Zázvorové pivo
Přísady na kváskový základ:
- 8 rozinek
- šťáva z 2 citronů
- 1 lžička citronové dřeně
- 4 lžičky krystalového cukru
- 2 lžičky mletého nebo strouhaného zázvoru
- 500 ml studené vody
Na pivo:
- 1 kg cukru
- 2 1/2 l horké vody
- 1/2 hrnku citronové šťávy
- 3 1/2 l vody
Kváskový základ dáme do uzavíratelné sklenice (a sklenici nejlépe do nějaké další nádoby), romícháme a necháme 2 až 3 dny stát na teplém místě. Když základ začne kvasit, přidáváme každý den 2 lžičky cukru a 2 lžičky zázvoru, a to děláme 6 dní.
Pak připravíme pivo: V horké vodě rozpustíme cukr a pak do vychladlé vody s cukrem přes plátno zcedíme kvásek. Přidáme citronovou šťávu, dolijeme vodou, promícháme, nalijeme do lahví, vychladíme a před použitím necháme stát dalších 6 až 7 dní. Nezapomeňte každý den kontrolovat a upouštět, aby láhve nevybouchly.
Zázvorový sirup
Přísady:
- 100 g zázvoru
- 1 menší citron
- 500 g cukru
- 1,5 l vody
Zázvor nastrouháme na jemném struhadle. Pak dáme do hrnce, zalijeme vodou a vaříme cca 30 minut. Poté přidáme cukr a šťávu z citronu a vaříme dalších 10 minut. Necháme vychladnout. Studené přecedíme a slijeme do skleněných lahví. Z tohoto množství připravíme zhruba litr sirupu. Zkuste si připravit i další báječné podzimní nápoje, které vás prohřejí a dodají energii.
Kandovaný zázvor
Oddenek zázvoru oškrábejte a pak nakrájejte na kostky či plátky. Kostičky nechte zhruba půl hodiny vařit v čisté vodě. Poté do menšího množství vody nasypte asi tolik cukru, kolik vážil použitý zázvor. Vařte další asi půl hodiny, dokud se značná část vody neodpaří a kousky zázvoru ztmavnou a zároveň jakoby zprůhlední. Tyto kousky pak obalte cukrem a nechte usušit buď na vzduchu nebo v troubě.
Zázvorový chléb
Přísady:
- 500 g tekutého medu
- 500 g čerstvých drobků z toustového chleba
- 2 lžičky drcené skořice
- 2 lžičky drceného zázvoru
- 1 lžička mletého černého pepře
- čerstvé lístky (oblíbených) bylinek a celé hřebíčky
Pokud je nutno, tak med rozehřejeme, aby byl dobře tekutý. Pak jej nalijeme do velké misky a smísíme s drobky a kořením. Výsledná směs může být hodně tuhá. Pak ji vložíme na mělký plech, vyložený papírem na pečení nebo fólií, a rovnoměrně roztlačíme po celé ploše. Máme-li trochu potíže s lepivostí těsta, prsty si občas namočíme do studené vody. Postaráme se, aby povrch byl docela rovný, a pak tento tvar stabilizujeme vložením plechu do chladničky, tak na jednu až dvě hodiny. Potom plát vyklopíme na jiný papír na pečení a rozkrájíme na čtvercové řezy. Do každého čtverečku zabodneme malé lístečky vybrané bylinky a do středu zapíchneme celý hřebíček. Pečeme na cca 180 stupňů Celsia.
Anglické zázvorové sušenky
Přísady:
- 250 g hladké mouky
- 1 lžička mletého zázvoru
- 1 lžička mleté skořice
- špetka soli
- 100 g měkkého másla
- 100 g moučkového cukru
- 1 lžíce medu
- 1 žloutek
- mandle
- kandovaný zázvor
Mouku, koření a sůl prosijeme přes síto, prohněteme s máslem, přidáme cukr, med a žloutek, podle potřeby přidáme ještě med nebo máslo, aby se těsto spojilo. Necháme alespoň hodinu odpočinout v chladničce. Potom vyválíme a vykrajujeme. Mandle spaříme a oloupeme, zázvor nakrájíme na stejně velké kousky a ozdobíme jimi vykrájené tvary. Pečeme ve středně teplé troubě.
Zázvorový dressing
Přísady:
- 4 jarní cibulky nakrájené na kostičky
- ½ šálku arašídového oleje
- 2 lžíce rýžového octa
- 3 polévkové lžíce vody
- 2 lžíce naloupaného a na kostičky nakrájeného zázvoru
- 2 lžíce nakrájeného celeru
- 2 lžíce kečupu
- 1 lžíce sojové omáčky
- 1 lžíce hnědého cukru
- 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
- 1 stroužek česneku
- ½ lžičky soli
- ¼ lžičky pepře
Všechny přísady vložte do mixéru a umixujte na hladký krém. Přendejte do misky. Na stůl dejte orestované kuřecí maso a mix zeleniny. Doprostřed přidejte misku s dressingem. Každý ať si dá podle své chuti!