Makový olej pro krásu i zdraví. Pomůže vám také s nespavostí

Je okrasou přírody, ale i cennou léčivkou pro naše tělo
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
02. listopadu 2018 08:15 / Shutterstock
  6   0
Prospívá jak naší pokožce zevně, tak i našemu tělu vnitřně. Jeho největší předností je vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Krom toho je bohatou zásobárnou vápníku, hořčíku, železa i vitaminu E. Tento olej prostě stojí za to vyzkoušet!

Nepatří právě mezi ty nejpopulárnější oleje. A je škoda, že se o něm moc nemluví. Jde o velmi dobře stravitelný olej, který značně prospívá našemu zdraví. Má charakteristickou jemnou vůni a Francouzi ho přímo milují. Je tedy čas vybudovat mu pevnou pozici i u nás.

Klidný spánek

Makový olej má podobné vlastnosti jako olej lněný. Jenže na rozdíl od něj je méně mastný a obsahuje více nenasycených mastných kyselin (kyseliny linolovou a linolenovou, dále olejovou, palmitovou a stearovou). Preventivně působí proti lámavosti a kazivosti zubů i měknutí kostí. Při vnitřním užívání je tak skvělou prevencí osteoporózy. Při propuknutí nemoci pak zpomaluje její průběh.

Vysokým obsahem vápníku podporuje dobrou tvorbu kostí dokonce už v prenatálním vývoji. Krom toho pomáhá udržovat zdravé nehty a vlasy. A stará se i o náš nervový systém. Zklidňuje, uvolňuje svalové křeče a tlumí i bolesti hlavy. Působí antidepresivně a dobře se po něm usíná. Je skvělý při přepracování. Kromě vápníku, hořčíku, železa a vitaminu E obsahuje i obrovské množství bílkovin a vlákniny. Dále také zinek, fosfor, vitaminy B1 a B12, fytosterony a tokoferol. Je bohatý na aminokyseliny, enzymy, riboflavin, thiamin a lecitin.

Vnitřně je vhodné jej užívat 2x denně na polévkové lžíci, ideálně před snídaní a před večeří. U osteoporózy je vhodné kombinovat jej s avokádem nebo avokádovým olejem. Tak můžete docílit opravdu pozoruhodných účinků. Makový olej je dále vhodný při problémech s pálením žáhy či žaludečních neurózách.

Exotika v kuchyni

Většinou seženete olej lisovaný za studena. Ten je pochopitelně nejlepší. A to jak pro léčbu, tak i pro využití ve studené kuchyni. U nás se nepoužívá téměř vůbec. Ale Francouzi či Němci na něj nedají dopustit. Pro své bioaktivní složky jej můžeme považovat za součást zdravé výživy. Lehce se tráví a nemá žádné omamné účinky. Má jemné aroma a příjemnou chuť.

Pro zdravou kůži

Krom toho ale můžeme makový olej používat i zevně. Zde nachází uplatnění hlavně při masážích. Celkově zklidňuje, navozuje klid, tiší psychiku a odplavuje všechny problémy, které se nám honí hlavou. Mnozí léčitelé dokonce říkají, že olej je vhodný pro novorozence, kteří prošli náročným těhotenstvím a těžkým porodem. Dokáže je maximálně zklidnit. Pro děti je to vůbec jeden z nejlepších olejů. Jak dětem, tak i dospělým pak léčí pokožku.

Ať se jedná o ekzémy, záněty nebo třeba atopický ekzém. Makový olej dokáže být při kožních problémech dobrou podpůrnou léčbou. Hydratuje ji, vyživuje a přitom nezanechává pokožku mastnou. Naopak – kůže je po použití oleje hebká a vláčná. Zamezuje praskání kůže a regeneruje ji. Dále pak uvolňuje svalové křeče a tlumí bolesti v týlu. A stejně jako ořechy umí i mák snížit hladinu cholesterolu.

Martina Langová | inStory.cz
Témata: mák, olej, zdraví, krása, ekzém
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu