Ořechy jsou sice zdravé, ale také velmi tučné. Víte, jak dokáží ovlivnit hladinu cholesterolu?
Říká se, že pokud několikrát týdně sníme hrst ořechů, budeme zdraví. A není to jen fáma, studie tuto teorii totiž potvrzují. Ořechy jsou opravdu blahodárnou potravinou, která je schopna nám dodat téměř vše, co lidské tělo potřebuje.
Ideálně v čerstvém stavu
Je zde pochopitelně řeč o „syrových“, neupravovaných ořeších. Pražených, smažených, obalovaných nebo solených se to už pochopitelně tolik netýká. A problém může být také u osob, které jsou na ořechy alergické. Pro ty pak neexistuje žádná varianta. Musí se jim zkrátka obloukem vyhýbat. Pokud by je snědli, mohlo by jim to v krajním případě způsobit i anafylaktický šok.
Zdravé tuky
Experti na výživu sice říkají, že jsou ořechy zdravé a doporučují, abychom je jedli. Řeč je však jen o malých dávkách. Ořechy jsou totiž velmi nutričně bohaté. Navíc obsahují spoustu tuku. Takže pokud hubneme, pak nám to s nimi může jít hůř. Na druhou stranu – nejedná se o „ledajaký“ tuk. Ořechy v sobě mají zdraví prospěšné mono a poly nenasycené mastné kyseliny a jen pouze malé množství nasycených kyselin, které podporují tvorbu cholesterolu. Celkově však ořechy spíše pomáhají hladinu cholesterolu snižovat.
Blahodárné živiny
Kromě těchto tuků obsahují ořechy i spoustu bílkovin, vlákniny a dalších cenných látek. Jsou také silným antioxidantem, který likviduje volné radikály a zabraňuje negativnímu ovlivňování zdravých buněk. Opomenout nesmíme ani kyselinu listovou. Tu potřebují hlavně nastávající maminky – a to ve velkém množství. Pokud si místo tabletky dají bohatý zeleninový salát se zelenou zeleninou a k tomu posypaný ořechy, přijmou kyseliny listové opravdu dostatek. Společně s ní pak dostanou do těla i hořčík. Ten je kromě jiného důležitý pro zdravé srdce.
Nabídněte si:
- Lískové oříšky – obsahují fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, měď, vitaminy E a B.
- Vlašské ořechy – nejběžnější u nás. Jádro vypadá jako lidský mozek a taky jeho konzumace podporuje správný vývin mozku. Obsahují vitaminy E a B, železo, zinek a selen. Je to silný antioxidant.
- Pekanové ořechy – dalo by se říci, že jsou bratranci vlašského ořechu. Obsahují provitamin A, vitaminy skupiny B, draslík, vápník, železo a fosfor. Jedinečný je i obsah fytochemikálií, které vyvolávají proces, při kterém se navzájem ničí rakovinné buňky.
- Kešu – jde o nepravé plody brazilského stromu pěstovaného v tropických oblastech. Jsou ale zdravé – hlavně na pleť a pro revma. Obsahují vitaminy B a E, hořčík, zinek a železo.
- Para ořechy – jsou plodem juvie ztepilé. Bohatý zdroj vitaminů A, B, E, vápníku, fosforu, hořčíku, železa, draslíku a bílkovin.
- Makadamové ořechy – klamou názvem, ořechy to nejsou. Patří mezi peckovice a strom, na kterém rostou, je podobný kaštanu. Vlastně i plody jsou kaštanového typu. Jsou velice tučné, mají až 80 % tuku, a proto se z nich vyrábí olej.
- Arašídy – ani ony nepatří mezi ořechy. Jsou to plody podzemnice olejné, rostou v zemi a patří mezi luštěniny. K ořechům byly zařazeny proto, že mají podobné účinky. Mají vysoký obsah tuku a obsahují vitaminy E a B a bílkoviny.
- Jedlé kaštany – konzumují se obvykle pečené. Jsou dobré pro srdce a nervy. Obsahují škrob, vitaminy B, C a E. Navíc kaštany patří mezi potraviny, které vám zaručeně zvednou náladu.
- Pistácie – kdo by je neměl rád? Chutnají a jsou zdravé. Obsahují spoustu vitaminů A, B, E, železa, mědi, selenu, zinku a antioxidantů chránících organismus před množením rakovinových buněk. Pozor – pistácie jsou velmi hořlavé. Samy od sebe se dokonce mohou vznítit, proto se neskladují ve velkém množství najednou.