Zbyly vám kaštany? Vyrobte z nich úžasně léčivou koňskou mast

Kaštany obsahují eskuletin, flavonoidy, saponiny a třísloviny
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
03. listopadu 2018 10:09 / Shutterstock
  0   0
O tom, že kaštany mají léčivé účinky, je všeobecně známo. Ne nadarmo se přidávají do takzvaných koňských mastí. Ty pomáhají při problémech s hemoroidy, artritidou, používají se při bolestech kloubů, svalů a šlach, při podvrtnutí, zánětech, otocích či svědivých ekzémech. A poměrně jednoduše si mast lze vyrobit i doma.

Kaštany jsou skvělá podzimní dekorace. Pokud vám ale nějaké zbyly navíc, vyrobte si z nich úžasnou léčivou mast.

Kaštan koňský

Kaštany obsahují eskuletin, flavonoidy, saponiny a třísloviny. Toho využívají i výrobci léčiv, kteří kaštany používají do masti známé jako koňská. Proč koňská? Druhé jméno jírovce maďalu totiž zní kaštan koňský.

Domácí mazání

Jediné, co potřebujete, je nasbírat si deset kaštanů. A kromě nich si ještě kupte padesátiprocentní lihovinu. Ale klidně můžete použít i slivovici. Kaštany najemno nastrouhejte, nasypte je do láhve, zalijte půllitrem lihu a nechte měsíc louhovat. Láhev  pravidelně protřepávejte. Zhruba po měsíci obsah láhve sceďte přes čisté plátýnko a máte hotovou tinkturu, kterou můžete používat stejně jako mast.

Koňská mast

Z kaštanové tinktury můžete vyrobit i koňskou mast. Počítejte však s tím, že je na její výrobu potřeba více ingrediencí. Smíchejte 150 mililitrů tinktury s dvěma lžičkami rozmarýnového, levandulového, mrkvového a kafrového oleje. Tuto směs přidejte ke zchladlé želatině uvařené podle návodu ze tří sáčků agaru a dobře promixujte. Kaštanovou mast uchovávejte v uzavíratelné sklenici v lednici.

Kaštany pod polštář

Naše babičky věřily, že kaštany mají údajně také tu moc, že dokáží ochránit před rýmou a nachlazením. Nasbírejte tolik kaštanů, kolik právě roků a přidejte jeden navíc. Uložte je do plátěného pytlíku, otvor zašijte a pytlík si dejte pod polštář tak, aby vás netlačil. A plody tohoto stromu můžete také využít k odpuzování pavouků. O tom, jak vyhnat pavouky z domu, jsme více psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Dům a zahrada

Jak zrecyklovat PET lahve? Než je vyhodíte, můžete si s nimi užít spoustu zábavy

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu