Existují i další poruchy příjmu potravy než jen anorexie či bulimie. Jak je poznáte?

Posedlost zdravou stravou patří mezi poruchy příjmu potravy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
04. listopadu 2018 08:13 / Shutterstock
  1   0
K nejznámějším poruchám příjmu potravy patří mentální anorexie a bulimie. Existují však i další méně známé problémy s příjmem potravy, které rovněž mohou vést k vážným problémům. Drunkorexie, bigorexie, ortorexie. Že jste ještě tyto termíny neslyšeli? Jde o nové poruchy příjmu potravy.

Pro všechny tyhle nemoci stejně jako u ostatních poruch příjmu potravy platí, že dochází k omezení jiných zájmů a k izolaci nemocného od okolí. Jaké to jsou?

Otrorexie

Co není eko a bio, to nejím

Lidé trpící tímto typem poruchy jsou až chorobně posedlí zdravou stravou. Nemocný odmítá veškeré konvenční potraviny, všechno musí být bio a ekologicky "čisté". Zároveň často vyznává i různé módní směry, například stravu bez lepku nebo mléka a podobně.

Drunkorexie

Nejím, abych mohl pít

Jde o další netypickou poruchu, v podstatě se jedná o kombinaci dvou problémů, totiž anorexie a zneužívání alkoholu. Znamená, že nemocný nejí proto, aby si pošetřil kalorie, které mu dodají alkoholické nápoje. Tato nemoc je velmi nebezpečná. Hrozí otravy, krvácení do trávicí trubice, rozvrat minerálního a vodního hospodářství, stavy bezvědomí nebo cévní mozkové příhody jako následek prudkého zvýšení krevního tlaku. Nastávají také psychické problémy a hrozí riziko rozvoje závislosti na alkoholu.

Bigorexie

I cvičení může zabít

Říká se, že cvičení je důležité pro naše zdraví. Ale nic se nesmí přehánět. Extrémní posedlostí cvičením se nazývá bigorexie. Jedná se o posedlost krásou těla ve smyslu touhy po co největší muskulatuře. Tou logicky nejčastěji bývají postiženi muži. Týká se ale i žen. Aby lidé postižení touto nemocí měli co nejsvalnatější postavu, zneužívají steroidy a cvičí víc, než je zdrávo.

Pomůže psycholog

Příznaky i diagnostická kritéria se u jednotlivých forem liší, ale společným jmenovatelem je nadměrný zájem o dokonalost těla, většinou samozřejmě bez potřebného nadhledu. Je to podobné jako u anorexie či bulimie nebo tanorexie, což je posedlost solariem. Více o této nemoci jsme psali zde. Důležité je, aby dal nemocný na péči svého okolí a navštívil psychologa. Ten s ním probere postupně všechny aspekty a přijde na příčinu. A někdy je nutná i návštěva psychiatra. Hlavně to chce trpělivost a čas.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Sever Ameriky trochu jinak: Vydejte se po stopách ztracené anglické kolonie

Dům a zahrada

Léto přeje zlodějům. Důležité rady, které je dobré dodržet před odjezdem na dovolenou

Bydlení

Jak vyhnat klíšťata ze svého pozemku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu