Rýma umí pěkně potrápit. Zkuste jednu z těchto metod a ihned se vám uleví
Nejprve musíte zjistit, o jaký druh rýmy se jedná. Akutní rýmu nejčastěji způsobují viry, ovšem možná je i bakteriální rýma. S první jmenovanou si poradíte sami, ovšem na bakteriální rýmu žádné metody domácí léčby nefungují. Bez zásahu lékařů může přetrvávat i několik měsíců a způsobit řadu dalších komplikací jako například zánět ucha nebo dutin.
Bakteriální rýmu poznáte už podle zbarvení a hustoty. Je většinou tmavě žlutá až zelená a na rozdíl od virové či alergické rýmy mnohem hustší. Bezpečně poznáte, že vaše sliznice napadly bakterie, pokud s rýmou bojujete déle, než dva týdny. Trpíte-li ovšem akutní virovou rýmou, můžete si ulevit pomocí následujících metod.
Obklad na čelo
Pokud máte tak silnou rýmu, že vás z toho až bolí hlava, může pomoci horký obklad na čelo. Použijte, co doma máte. Vhodný je například nahřívací sáček s obsahem pecek nebo pšenice, plnící zahřívací polštářek, ale postačí stočený ručník, který nechte chvíli na topení nebo ho namočte do horké vody a co nejvíce vyždímejte. Jak vyrobit polštářek z pecek, jsme psali zde.
Ruce do vody
Naplňte si lavor, kýbl nebo třeba umyvadlo tak horkou vodou, jak jen snesete. Ponořte do ní ruce až po lokty a zkuste vydržet co nejdéle. Po probuzení si dejte sprchu a horkou vodou si nahřejte naopak nohy.
Horká vana
Nos uvolní i horká lázeň. Vanu napusťte horkou vodou a kápněte do ní trochu smrkové silice či eukalyptového esenciálního oleje. Po několika minutách vylezte, osušte se ručníkem a běžte si lehnout do postele, kde se vydržte potit alespoň půl hodiny. Uměle vyvolaná horečka vám s rýmou může pomoci, jelikož během horečky tělo dokáže zabíjet viry.
Přírodní antibiotikum
O česneku se ví, že je přírodním lékem a antibiotikem. Ráno si rozdrťte jeden stroužek, smíchejte s lžičkou medu a spolkněte. Připravit si ho ale můžete i takto. Silný slepičí vývar má zase podobné účinky jako kdejaké kapky či spreje do nosu. Naopak se vyhněte mléčným výrobkům a místo nich si dejte raději ovoce či zeleninu. Vhodné je i celodenní popíjení bylinkových čajů.
Inhalování
Připravte si heřmánkový čaj a dopřejte si starou dobrou inhalaci. Můžete dát ale do mísy s horkou vodou i několik kapek éterického oleje. Na uvolnění dutin se nejlépe hodí eukalypt, borovice, myrta či máta peprná. Nakloňte se nad mísu, zakryjte hlavu ručníkem a dýchejte.
Nosní výplach
Konvička na výplach nosu není nijak výrazně drahá a od ucpaného nosu dokáže ulevit a zároveň působí jako prevence a léčba při zánětech nosních dutin a odstraňuje z nosu alergeny. Také přispívá k uvolnění tzv. zadní rýmy. Pomocí konvičky se vyplachuje nos slanou vodou a je potřeba osvojit si jednoduchou techniku výplachu.
Rýmovník
Přírodní zázrak, který bychom měli mít doma všichni. Stačí totiž vzít lístky této bylinky do ruky, promnout je mezi prsty a zblízka přičichnout. Krásně se tím protáhnou dýchací cesty.