Bolesti kloubů přinášejí mnoho velmi vážných zdravotních rizik

 Zdraví 
03. prosince 2017 09:33 / Ema Maxová
  1
📷
7 fotografií v galerii
Revmatoidní artritida neničí jen klouby Shutterstock
Bolesti kloubů nepostihují jen starší lidi. Potrápit mohou i mladého člověka. Příčin bolestí kloubů je několik. Proč klouby bolí a jaká je nejvhodnější prevence?

Bolest kloubů bychom neměli podceňovat a při častých nebo trvalejších obtížích se vždy poradit s lékařem. Například artróza a artritida mohou mít velmi podobné projevy - bolest, ztuhlost kloubu, otok apod., ale jedná se o rozdílná onemocnění a jejichž příčina je různá.

Bolest kloubů má různé příčiny. Může se jednat o artrózu, revmatoidní artritidu, dnu, infekční zánět nebo poranění či přetížení měkkých tkání jako jsou vazy a šlachy. Na základě vyšetření lékař určí, o jaké onemocnění se jedná a jak jej léčit.

Proč bolí klouby?

Významnou roli hraje samozřejmě genetická dispozice. Důvodem bolesti kloubů může být ale i nevhodně zvolený sport nebo nadváha. Dále pak poruchy metabolismu, infekční onemocnění, zlomeniny kloubů či opakované drobné úrazy. 

Artritida není artróza

Řada lidí si plete artritidu a artrózu, protože obě choroby postihují klouby a mají podobné projevy. Jde ovšem o zcela odlišná postižení s různými příčinami vzniku.

Artritida (revmatoidní artritida) je prvotně zánětlivé onemocnění, kdy dochází k zánětu v oblasti kloubů a k jejich degeneraci. U artritidy hraje svou roli i dědičnost. Nemá spojitost se zvýšenou zátěží nebo opotřebením kloubů.

Artróza (osteoartróza) je degenerativní onemocnění. Příčinou artrózy obvykle bývá nadměrné přetěžování kloubů a následné opotřebení chrupavek. Při artróze dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a důsledkem toho i ke změnám v kosti a přilehlých měkkých tkáních.

Jak se artróza projevuje? I když artróza není zánětlivé onemocnění, mohou se přechodně objevit i příznaky zánětu z podráždění – vzniká otok, kloub je na dotek teplý. Základním projevem artrózy je bolest při námaze a později i v klidu a ztuhlost postiženého kloubu, později i jeho omezená hybnost, nestabilita a deformita.

Při artróze kolenních kloubů nemocní většinou pociťují bolest hned ráno po prvních krocích. Po rozchození bolest obvykle ustane. Po větší námaze se bolest opět objeví a kolena mohou i otéci. U artrózy kolenních kloubů hraje důležitou úlohu věk, nadváha, ženské pohlaví a přetěžování při některých sportech.

Při artróze kyčelních kloubů se bolest projevuje v třísle a může vystřelovat až do křížové kosti nebo do vnější části stehna. Charakteristické je pro artrózu kyčle kulhání podmíněné bolestí a ranní ztuhlost, v pokročilejších stadiích onemocnění bolesti přicházejí i v klidu a v noci. U artrózy kyčelních kloubů hraje nadváha menší roli, na vzniku se podílejí spíše mechanické přetěžování při sportu, těžká fyzická práce a dědičné faktory.

Při artróze rukou se obvykle střídají období klidu a bolesti. Postižené klouby jsou bolestivé, zduřelé, mohu být i mírně zarudlé a ráno ztuhlé. Nemoc se časem projeví zhrubnutím a zdeformováním kloubů rukou. U artrózy rukou jsou nejsilnější genetické vlivy. Vznik artrózy podporuje i dříve prodělaný úraz příslušného kloubu.

Artritida neničí jen klouby. Rizik přináší mnohem více

1. Ohrožení zraku

Postižení očí doprovázející revmatoidní artritidu může být různě závažné, podobně jako příznaky, které jsou s ním spojeny. Zánět povrchových částí oka nemocné potrápí pouze nepříjemným pálením a pocitem písku v oku. Oproti tomu může postižení hlubších struktur končit ztrátou zraku. 

2. Srdeční a cévní postižení

Celkový zánět, jenž je podstatou revmatoidní artritidy, zvyšuje riziko rozvoje aterosklerózy a tím i srdečního infarktu a mozkové mrtvice. 

3. Potíže s dechem

Zánětlivý proces může zasáhnout též obal plic a vyústit v tvorbu výpotku s omezením plicních pohybů. Postižení vlastní plicní tkáně revmatoidními uzly může být v těžkých případech spjato s kolapsem plíce, infekcí či vykašláváním krve. Vzácně se u nemocných s revmatoidní artritidou rozvine plicní fibróza.

4. Nemocné krvinky

Onemocnění revmatoidní artritidou ovlivňuje rovněž počet krvinek. Může být spojeno s poklesem počtu červených i bílých krvinek a s tím souvisejícím zvýšeným nebezpečím infekce, únavou a dechovými obtížemi. Závažný průběh nemoci může vést k rozvoji některých zhoubných onemocnění krve.

Mohou vás potkat i další komplikace. Lidé s revmatoidní artritidou častěji trpí také osteoporózou, depresí, poruchami citlivosti či postižením ledvin.

Výskyt i závažnost mimokloubních komplikací revmatoidní artritidy jsou různé a často závisí na aktivitě a tíži onemocnění. Zatímco někoho trápí pouze bolesti a ztuhlost kloubů, u jiného pacienta tato nemoc ohrožuje fungování životně důležitých orgánů.

Vhodná prevence

Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a někdy může trvat i několik let. V případě, že není zánět včas rozpoznán a léčen, může vést až k ubývání chrupavkové hmoty a postihovat i další kloubní tkáně, především pak kloubní kost. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá, než zvolit chirurgické řešení, tedy instalaci totální endoprotézy.

Jako prevence je vhodný pravidelný pohyb, který zatíží, ale nepřetíží tělo, například dvacetiminutové procházky. Vhodná je také úprava jídelníčku, která pomůže i k případnému snížení nadváhy. Nejdůležitější rady pro vyvážený jídelníček, najdete v našem článku zde.

Pomoci nám mohou i přípravky obsahující látky jako například glukosamin sulfát, chondroitin sulfát nebo kyselinu hyaluronovou, které pomáhají posílit kloubní chrupavku a zvýšit její pružnost.

Škodlivé je kouření a nadměrné pití alkoholu. Při léčbě bolestí kloubů je nutné přistoupit ke změně životního stylu, zvolit vhodnou rehabilitaci, případně i farmakologickou léčbu.

Ačkoliv rozvinutou artrózu již zcela vyléčit nelze, její vznik a vývoj ovlivnit lze.

Dodržujte

  • Abyste předešli zbytečným úrazům a pádům noste kvalitní boty s protiskluzovou podrážkou, dobrou pomůckou pro stabilitu během vycházek jsou i speciální hole
  • Noste vhodnou obuv s dostatečnou oporou klenby nohy
  • Pozor na nadváhu! Každý kilogram navíc zatěžuje páteř i klouby celého těla.
  • Nepřetěžujte jednostranně a dlouhodobě klouby a páteř! Nevhodná je dlouho trvající fyzická námaha, ale i nadměrná fyzická zátěž při sportu. Dbejte na dostatečný odpočinek.
  • Netahejte příliž těžké tašky! Pořiďte si tašku a kufry na kolečkách.
  • K pracovnímu stolu si pořiďte vhodnou židli, odpovídající ergonomickým požadavkům.
  • Při artróze rukou používejte psací pomůcky s větším průměrem násadky

Dokáží lidé s artritidou předpovědět blížící se změnu počasí?

Výsledky studií a výzkmů potvrzují, že bolest kloubů často předchází změnám barometrického tlaku.

Nepodceňujte bolest kloubů

Pokud vás ale klouby dlouhodobě bolí, je dobré zajít k lékaři a nechat se vyšetřit, udělat rentgenové a další vyšetření kloubů. Lékař na základě výsledků zahájí komplexní terapii. Ta spočívá v úpravě stravy a pohybového režimu včetně léčebných cviků, vhodné fyzioterapie, masáží, doplňků stravy, léků proti zánětu a bolesti.

U velké části onemocnění kloubů je vhodná cílená rehabilitace. Po vyšetření lékař každému pacientovi individuálně stanoví léčebný rehabilitační plán. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu