Místo Ježíška chtěli komunisté Dědu Mráze. Lidé v Československu ho ale nikdy nepřijali

Zpátky do minulosti...
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Retro 
05. prosince 2020 11:45 / Depositphotos
  38   9
Děda Mráz, ruský, respektive tehdy sovětský symbol Vánoc, byl jednu dobu doslova všude. Na ozdobách, čokoládových vánočních figurkách, mluvil i v rozhlase a dokonce pořádal turné po Československu, v rámci kterého se dokázal objevit hned na dvou místech republiky najednou.

To vše dělala tehdejší komunistická vláda pro to, aby z československých vánočních tradic vystrnadila Ježíška a samozřejmě i Mikuláše. Měl je nahradit ruský Děda Mráz, který paradoxně sám neměl v tehdejším Sovětském svazu žádnou tradici.

Vymyšlený děda

Děda Mráz skutečně až do nástupu Stalina k moci prakticky v Sovětském svazu neexistoval. Během třicátých let minulého století Stalin začal záměrně mnoho původních ruských tradic měnit, aby lépe vyhovaly komunistické ideologii. Díky tomu vznikl Děda Mráz, který se prakticky transformoval z amerického Santa Clause, který samozřejmě měl řadu rysů ruského pohádkového dědečka Morozka a navíc ho doprovázela krásná Sněhurka.

A tak se počátkem 50. let 20 století objevil Děda Mráz v komunistickém Československu a měl jediný úkol. Vytlačit z vánočních tradic Ježíška a Mikuláše. Komunistická propaganda se o to snažila několik let opravdu mohutně. Dokonce v roce 1952 se vysílal projev tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého určený dětem, ve kterém mimo jiné řekl: "Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu.“

Děda Mráz měl i turné

Komunistický režim v Československu dělal opravdu všechno možné, aby vyhověl sovětské ideologii a do českých Vánoc dostal Dědu Mráze.

Soudruzi dokonce uspořádali celostátní akci, která byla přenášena tehdejším rozhlasem. Děti tak mohly v přímém přenosu sledovat těžkou cestu Dědy Mráze ze Sibiře, odkud nakonec dorazil do Jičína. Režim se domníval, že akce byla úspěšná, a proto o rok později zorganizoval tentokrát celostátní příjezd Dědy Mráze do Československa. Během této akce Mráz navštívil všechny kraje země, a tak se stalo, že se tato vánoční postava objevila prakticky v různých částech země najednou.

Navzdory velkým snahám oficiální propagandy se ale Děda Mráz nikdy neprosadil, i když o něm dokonce v roce 1953 jednal ústřední výbor komunistické strany. V československých domácnostech ale Mráz neuspěl a navíc po Stalinově smrti přestal režim na prosazování této sovětské postavy tlačit. Nakonec od počátku 60. let znovu oficiálně začal dětem rozdávat dárky Ježíšek. Dále čtěte: Tradice vánočních čokoládových kolekcí vznikla za socialismu. Čokoládové figurky nahrazovaly vánoční ozdoby.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Bydlení

Pokud máte možnost, pořiďte si domů infrasaunu. Její léčebné účinky mají opravdu velký vliv na naše...

Zavřít reklamu