Marečku, podejte mi pero! Film z dob tuhého socialismu se vysmíval tehdejšímu systému

Hliník je čestným občanem města
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Retro 
17. února 2020 07:15 / ČT
  105   0
Komedie Marečku, podejte mi pero!, je dodnes jedním z nejoblíbenějších filmů sedmdesátých let. I přes fakt, že se točil v dobách tuhého socialismu, se vysmíval tehdejšímu systému. A hlášky z filmu doslova zlidověly.

Na počest této legendární komedie vzniklo v roce 2006 v Humpolci muzeum s názvem Hliníkárium a o čtyři roky později dokonce ve městě byla odhalena pamětní deska na počest slavného občana Hliníka.

Za vším je samozřejmě slavná filmová hláška Zdeňka Srstky "Hliník se odstěhoval do Humpolce."Hliník byl student večerní průmyslovky, který se nikdy neobjevil a přestože Zdeněk Srstka pravidelně hlásil, že se odstěhoval do Humpolce, byl Hliník neustále zapisován do třídní knihy.

Hláška o Hliníkovi je ale jen jednou z mnoha, díky kterým se komedie Marečku, podejte mi pero!, stala tak slavnou. Dodnes na sociálních sítích kolují slavné hlášky z filmu, například "Já když se holím, tak krvácím", nebo "Sejdeme se na hřbitově" či "Já když kouřím, tak zvracím."

První role pro Tomáše Holého

Komedii Marečku, podejte mi pero! natočil režisér Oldřich Lipský v roce 1976 a s humorem popisuje tehdejší večerní zvyšování kvalifikace dělníků z továrny na výrobu zemědělských strojů. Scénaristy byli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak.

Film mimo jiné obsahuje i nejznámější tlumočnickou scénu československého filmu. Jde o frázi "metelesku blesku", která se ve filmu objevuje ve chvíli, kdy do továrny zavítá rumunská delegace.

Ve scéně dílenský mistr Kroupa při návštěvě rumunské delegace odhání podlézavého podřízeného Hujera slovy „Hujere, jděte si po svejch!“, a tlumočník ji přeloží slovy „Hujer, metelesku blesku!"

V komedii Marečku, podejte mi pero!, se také vůbec poprvé objevil malý Tomáš Holý. Byla to sice náhoda, ale prakticky odstartovala jeho slavnou, ale bohužel krátkou hereckou kariéru. Bylo mu tehdy necelých osm let.

Po dokončení filmu začal režisér Oldřich Lipský připravovat svůj další film Ať žijí duchové!. Ze spolupráce s malým talentovaným hercem byl tak nadšený, že mu v něm nabídl roli. A tím z něho udělal tehdejší dětskou filmovou hvězdu. Dále čtěte: Z druhého socialistického seriálu Tři chlapi v chalupě se dochovaly jen tři díly.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu