Co jste o zázvoru a jeho účincích nevěděli

 Ostatní 
20. dubna 2017 07:50 / Monika Thomsonová
  2
📷
7 fotografií v galerii
Není lepšího léku na chřipku a nachlazení, jako je lipový čaj s medem, citronem a nastrouhaným syrovým zázvorem Shutterstock
Zázvor, jinak zvaný také zázvor lékařský, zažívá v poslední době hotový boom. Kvůli specifické štiplavě - kořenité chuti se slabým nádechem citrónové vůně ho nesnese každý, avšak až si ho jednou zamilujete, už se ho nevzdáte.

Původ zázvoru hledejte v tropické Asii, odkud ho do Evropy přivezli Španělé už v 9. století. Téměř okamžitě se stal oblíbenou pochutinou k dochucování mnoha jídel. V současné době se preferuje zejména díky jeho skvělým účinkům při nachlazení a bolestech v krku, má však i mnoho jiných účinků na naše zdraví.

Chřipka a nachlazení

Není lepšího léku na chřipku a nachlazení, jako je lipový čaj s medem, citronem a nastrouhaným syrovým zázvorem. Zázvor můžete nechat louhovat tak dlouho, jak chcete. Zahřeje vám celý organismus, vyvolá pocení, pročistí nosní dutiny a díky štiplavé chuti utiší bolest v krku. Pokud vám to nevadí, klidně můžete kousek zázvoru i sníst.

Bolesti

Pokud vás trápí časté bolesti hlavy, vyzkoušejte zázvor. Převařte ho spolu s troškou kajenského pepře a mátou. Ulevit by se vám mělo nejen při běžných bolestech hlavy, ale i při migréně. Pokud by vám takto připravený odvar nechutnal, dochuťte ho stévií nebo medem.

Bolesti zubů

Stačí rozžvýkat kousek zázvoru a bolest zubů by měla ustoupit. Tento recept se používá již celé generace. Zkusit můžete zázvor i povařit, vodu nechte vychladnout a použijte místo ústní vody. Úleva přichází velmi rychle.

Žaludeční problémy a ranní nevolnost

Pokud potřebujete uklidnit žaludek, vyzkoušejte zázvor, který lehce povaříte. V případě, že je na vás stále příliš štiplavý, dochuťte ho medem. Takto připravený zázvor vám pomůže zbavit se nadýmání a vyhnete se i ranním nevolnostem pokud jimi trpíte. Zázvorem si mohou pomoci i lidé trpící kinetózou.

Rakovina

Někteří vědci účinky zázvoru přirovnávají k chemoterapii. Výzkumy potvrdily, že zázvor pomáhá usmrcovat rakovinné buňky a zastavuje jejich růst. Může za to látka, zvaná gingerol, která se v zázvoru nachází. Ta má mít antimetastázové účinky.

Hubnutí

Přítomnost gingerolu v zázvoru pozitivně ovlivňuje celkový metabolismus. Díky lepšímu spalování pak můžete hubnout mnohem rychleji.

Samozřejmě zázvor není zázrak, a pokud budete zázvorovým čajem zalévat bramborový salát se smaženým řízkem, hubnutí se nedostaví. Ale při úpravě jídelníčku a zvýšeném pohybu určitě při hubnutí pomůže.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...