Znáte cold brew? Vyzkoušejte, stojí to za to!

Opravdová studená káva, která se nevaří
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
29. července 2018 09:50 / Shutterstock
  8   0
V letních horkách si rádi pochutnáme na osvěžujících nápojích. I káva se dá připravit za studena. A právě to je cold brew. Ale opravdu se nic nevaří. Nevěříte? Pak čtěte dál.

Cold brew neboli studená káva se opravdu nevaří. Její příprava probíhá za studena. O to překvapivější jsou ale výsledky, které doslova šokují. Jen je třeba si tuto lahodnou kávu připravit s předstihem. Pokud vás zajímá správná příprava klasické kávy, můžete pokračovat článkem zde.

Příprava

Na přípravu cold brew kávy potřebujeme hruběji mletou kávu. Ideálně ji nameleme těsně před přípravou. Jeden díl kávy zalijeme zhruba deseti díly studené vody a vše necháme asi 12 hodin vyluhovat. Následně přefiltrujeme nebo využijeme nádobu na frenchpress. Abychom umocnili chladivý efekt tohoto nápoje, můžeme do něho přidat led. Každopádně jde o skvělou kávu pro letní měsíce.

Jak chutná

Cold brew je překvapivě lahodná, tmavě vyhlížející káva, která má potlačené hořké chutě. Naopak se u tohoto způsobu přípravy zdůrazní sladkost kávy. Dominují tóny čokoládové a ovocné, ale kyselost kávy je také nižší než u stejného druhu, který se připraví jako espresso.

Kofein

Cold brew je poměrně nenápadný způsob, jak z kávy dostat maximum kofeinu. Tato látka se totiž rozpouští ve vodě. Zatímco při přípravě klasického espressa se káva dostává do kontaktu s vodou jen po omezenou dobu, zde se vyluhuje plných dvanáct hodin. Obsah kofeinu je tedy mnohem vyšší. Pozor by si proto měli dát osoby, které jsou na kofein citlivější. Také této kávy nepijte mnoho. Chcete-li obsah kofeinu poněkud snížit, zkraťte čas louhování. Přijdete ovšem také o mnohé chuťové tóny.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Dům a zahrada

Horké dny lákají k přílišné zálivce. Jak zalévat, abyste pokojovkám neškodili

Bydlení

Jak správně prát a věšet prádlo, abyste ho nemuseli žehlit

Zavřít reklamu