Jak správně skladovat vejce v lednici?

 Ostatní 
06. dubna 2017 07:06 / Jitka Jahodová
  3
📷
1 fotografie v galerii
Kam s nimi? Určitě ne do dveří chladničky Shutterstock
Mnoho hospodyněk nedbá na správné ukládání vajec a dopouští se tak velké chyby, neboť špatným skladováním je mohou zcela znehodnotit.

Jak správně skladovat vejce, abychom je udrželi co nejdéle a proč je nenechávat v kartonu?

Doporučená teplota, při které by se měla vajíčka skladovat, je 5 - 12 ° C. Před tím, než je uložíte do chladničky, nemyjte je, ani neotírejte, jinak tím můžete narušit přirozenou ochrannou vrstvu, a mohou se tak do nich dostat mikroby. Měla by být uložena odděleně od ostatních potravin.

Chladničku otevíráte několikrát za den a chladný vzduch s teplým se v ní často střídá. Potraviny blízko dveří trpí nejvíce. Mezi ně patří právě vajíčka, která mnoho lidí vkládá do přihrádky ve dveřích. Střídání teplot jim nedělá dobře. Vajíčka by měla být skladována v zadní části chladničky, kde je teplota relativně stabilní.

Vejce si z obchodů přineseme v kartonovém obalu. Dáváte je takto do chladničky? Chyba. Prodejní obal byste měli doma hned zlikvidovat, protože bývá velmi často znečištěn velkým množství nezdravých mikroorganismů. Ty se mohou snadno a rychle rozšířit a kontaminovat i ostatní potraviny. Než ale obal vyhodíte, nezapomeňte si někde poznamenat datum spotřeby.

Za čerstvé vejce se považuje takové, které není starší než devět dnů po snášce. Trvanlivost vajec činí 28 dní po snesení. Pokud tedy kupujete vejce z obchodu, zjistíte datum snášky po odečtení 28 dnů od minimální trvanlivosti. Po uplynutí devítidenní lhůty už je vhodné používat vejce pouze k vaření nebo pečení a nikoli syrová.

Pokud máte sebemenší podezření, že vajíčka už nejsou čerstvá, je lepší je před použitím nejdříve rozklepnout do skleničky a přičichnout si. Zápach je velmi dobrým identifikátorem zkaženosti.

Co je pravdy na tom, že by vajíčka měla být uložena výlučně ostřejším koncem dolů, protože na opačném konci jsou póry, kterými se k vejcím dostává kyslík a oni tak "dýchají"? Podle odborníků na tomto tvrzení není pravdy zhola nic. Jde o pouze o velmi rozšířený mýtus.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím