Velikonoční zvyky v zahraničí

 Ostatní 
07. dubna 2017 17:08 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V současnosti je Morrisův tanec vnímán především jako oslava jara. Internet
Velikonoční svátky s sebou přináší spoustu zvyků a obyčejů. V našich zemích pečeme beránky, barvíme vajíčka a pleteme žilu, pomlázku, tatar, metlu či šmigrus. Neodmyslitelným zvykem je však pondělní koleda  - především u mužů. Pojďme se podívat, jaké zvyky mají ve světě.

Jak se slaví Velikonoce u nás, to většina lidí ví, jelikož v tomto ohledu jsou trendy a směry jasně dané. Co ale málo lidí ví, to je určitě směr, jakým se slaví Velikonoce v zahraničí.

Anglie – Morrisovi tanečníci

Během velikonočních svátků můžete v Anglii potkat skupinku mužů v černých kalhotách, bílých košilích a s klobouky na hlavě. Ti se svými tanečními kreacemi za pomoci různých zvonků, holí, stuh, kapesníků a ratolestí pokouší zahnat zimní duchy. Morrisův tanec je tradiční anglický tanec.

Austrálie – velikonoční vačnatec

Pokud se přejíte velikonočních zajíčků, můžete vyzkoušet velikonočního vačnatce. Australané nahrazují zajíčka vačnatcem, protože králíky tam nemají rádi. Tito divocí ušáci, kteří sem byli v 18. století dovezeni kolonisty, měli velmi negativní vliv na zdejší přírodu. 

Řecko – vajíčková bitva

Řekové mají poněkud zvláštní zvyk házet po sobě vejce. Vítězem se stává „hráč“, který zasáhne největší počet „protihráčů“. Jenom doufám, že po sobě nehází malovanými vejci, či kraslicemi.

Polsko – žehnání vejcím

Větší úctu k vajíčkům mají naši severní sousedé, kteří s nimi jdou do kostela, kde si je nechají posvětit, načež tyto posvěcené dobroty sní během oběda. Kdo by si nenechal posvětit vejce. 

Španělsko – procesí v kápích

Španělé na Velikonoce oblékají dlouhé hábity, na hlavu nasadí špičatý klobouk a vyrazí do procesí. Průvod s sebou nese sochy Ježíše Krista a dalších svatých. Jde o formu pokání. 

Filipíny – přibíjení na kříž

Filipínci jdou s pokáním dál než Španělé. Nechávají se rovnou přibít na kříž. Drsný způsob slavení Velikonoc, co říkáte?

Zase ta Anglie – přivazování k židlím

Jedním z anglických zvyků je přivazování mužů k židlím. Anglické ženy, které takto poutají muže, žádají za jejich rozvázání a následné propuštění peníze. Jak je vidět, Angličanky jsou velmi vynalézavé při získávání peněz. 

Norsko – detektivní svátky

Severská detektivka se stala pojmem, proto se nelze divit zvyku, který mají v Norsku. Tuto zemi během Velikonoc zaplaví detektivky. Tento žánr se na Nory valí téměř odevšad. Mají dokonce speciální výraz pro velikonoční detektivku – påskekrim. 

Rusko – týdenní zpoždění

Pokud byste toužili prožít velikonoční svátky 2x během jednoho roku, není nic jednoduššího, než vyrazit po našich Velikonocích do Ruska a oslavit je znovu. V Rusku totiž používají juliánský kalendář a proto mají oproti nám týdenní zpoždění. A pokud doma zapomenete pomlázku (houdovačku, pamihodu, šibačku, šlerkust atd.) nemusíte si z toho dělat hlavu, v Rusku je totiž nemají.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí