خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Máte rádi Vánoce? Budete se divit, co se v tomto období stane s vaším mozkem

Týká se vás to také?
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Ostatní 
03. prosince 2017 12:30 / Shutterstock
  7   1
Někdo Vánoce miluje, jiný je zase nenávidí. Zatímco většina se těší na nejkrásnější svátky v roce, jsou i lidé, kteří jsou s blížícími svátky naopak stále mrzutější a někteří propadají depresím.

Na základě studie bylo prokázáno, že existuje zvláštní syndrom "Bah humbuk", kterým trpí množství lidí. Lidé, kteří tímto syndromem trpí, jsou mrzutí a nemají pocit radosti. Pojmenování "Bah humbuk" pochází z povídky Vánoční koleda od Charlese Dickense. V angličtině se jím vyjadřuje znechucení nad Vánocemi.

O syndromu informoval neurolog Anders Hougaard z univerzity v Kodani, podle kterého mozek hraje při vnímání svátků a kulturních tradic svůj úkol. Věří, že se mu a jeho týmu podaří blíže lokalizovat ducha Vánoc v mozku, aby tak pochopili roli, jakou hraje orgán při vnímání kulturních tradic.

„Odhadujeme, že miliony lidí na celém světě jsou bez vánoční nálady," říkají autoři studie. Jde o "Bah humbuk "syndrom. Přesná lokalizace vánoční nálady je rozhodující první krok k tomu, abychom pomohli této skupině pacientů."

Výzkumu se podrobilo 20 lidí. Všichni byl zdraví bez zdravotních komplikací. Vědci jim v dvousekundových intervalech promítali 84 obrázků, z nichž se některé týkaly Vánoc a jiné neměly s vánočními tradicemi nic společného. Při prohlížení obrázků byly účastníkům studie skenované mozky pomocí funkční magnetické rezonance. Toto skenování měřilo změny okysličení krve a průtoku, které se vyskytuje při reakci na nervovou aktivitu. O tom, jak se vyhnout o Vánocích nadbytečným kilům, jsme psali v našem dalším článku.

„Existuje mozková reakce, ke které dochází při prohlížení obrázků s vánoční tématikou. Zaznamenali jsme rozdíly v této reakci mezi lidmi, kteří oslavují Vánoce ve srovnání s těmi, u kterých vánoční tradice nevyvolává žádné pozitivní pocity," dodal odborník.

📷
4
fotografie
Natálie Nová | inStory.cz
Kam dál?
Dodržujte pravidla bezpečného koupání
Jak neupadnout do dluhové pasti
Hliník ve vodě a v potravinách. Neuvěříte, co udělá s vaším tělem!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Zprávy

Miliardové projekty nelze uhlídat, tvrdí exprimátor Pavel Bém

Bydlení

Proměňte svou starou ložnici v místo, kde se vám bude krásně spát i snít