Zázvor není výborný pomocník jen při nachlazení. Umí svými účinky hodně překvapit
Kořen zázvoru se dříve běžně neprodával. Dnes je rozšířený, běžně dostupný a poměrně levný. Jeho využití může být poměrně široké, ale je škoda, že jen málokdo umí využít sílu zázvoru na maximum. Přitom to není takový problém, stačí znát pár informací.
Zázvor a nachlazení
Toto použití každý zná. Stačí nastrouhat trochu zázvoru, přelít vroucí vodou a přidat třeba citron a med a máte výborný nápoj, který pomůže zahnat kdejaké škrábání v krku a potíže horních cest dýchacích.
Zázvor jako koření
I tato forma použití je poměrně dobře známá. Zázvor se dá používat samostatně, ať už v sušené či čerstvé podobě jako koření ve sladké i slané kuchyni. Existují různé sušenky dochucované zázvorem. Je výborný také při přípravě masa, můžete jej přidat do polévek. Běžně se používal při přípravě zabijačkových pokrmů. Také tradiční židovská kuchyně používala hojně zázvor na hovězí či na husu. Zázvor je součástí kari, ale i samostatně je výborný a nebarví pokrmy do žluta.
Vnější užití
Protože zázvor dráždí nervová zakončení, která vnímají teplo, dá se používat jako součást prohřívacích masáží. Má také hojivé účinky, které využijete při léčení různých ran na kůži. Zázvor brání tvorbě jizev. Další rady proti jizvám najdete v našem článku zde.
Další léčivé účinky
Zázvor umí potlačovat kinetózu, tedy nevolnost v důsledku pohybu dopravních prostředků. K tomu účelu se hodí kousek kandovaného zázvoru. Zázvor působí proti horečce, pomáhá při průjmu a různých jiných trávících obtížích. Působí na zvýšení příliš nízkého krevního tlaku. Dokáže ale také působit uvolňujícím způsobem a má účinky, které vás dokážou dostat i z lehké deprese. Je vhodný i v případě, kdy vás bolí hlava nebo krk.
Kromě čerstvého zázvoru a sušeného zázvorového prášku můžete využít i esenciální zázvorový olej. Ten lze použít buď k aromaterapii, nebo vnitřně. Působí nejen tak, jak bylo popsáno výše. Poznáte i jeho povzbuzující účinky proti revmatu, impotenci a špatnému prokrvení.