7 přírodních způsobů, jak pomoci očistit lymfatický systém

 Zdraví 
02. března 2017 20:34 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pokud lymfatický systém nefunguje správně, selhávají transportní a filtrační schopnosti lymfy.  Internet
Mnoho lidí ani neví, že vedle krevního řečiště v těle funguje ještě jeden obdobný systém - lymfatický systém – který funguje jako čistička odpadních látek těla.

Lymfatický systém se skládá z lymfatických cév, kterými protéká lymfa, a z lymfatické tkáně - ta může být uspořádána v lymfatické orgány (thymus, slezina a lymfatické uzliny) nebo může spoluvytvářet specializované oblasti mukózy či submukózy (např. v trávicí trubici či v dýchacích cestách - mucosa-associated lymphoid tissue (MALT)). Rozlišujeme tzv. primární (centrální) a sekundární (periferní) lymfatické orgány (tkáně). Primárními lymfatické orgány jsou thymus a kostní dřeň, zatímco mezi sekundární patří jednak slezina a mízní uzliny, jednak zmíněné specializované oblasti mukózy či submukózy.

To, že je činnost lymfatického systému narušena, poznáte hlavně podle otoků. Způsobuje je porucha odtoku lymfy z některé čísti těla, nejčastěji končetin.

Otok je většinou nebolestivý, není doprovázen ani zánětlivým procesem, ani zarudnutím či dokonce zmodráním, a postižené místo není ani nijak horké. 

7 přírodních způsobů, jak pomoci očistit lymfatický systém

1. Vyhněte se slazeným nápojům
Omezte i barevné nápoje pro sportovce a sladké ovocné šťávy, které obsahují více cukru než ovoce. Tyto nápoje s cukrem, barvivy a konzervačními látkami přidávají těžkou práci vašemu lymfatickému systému.
2. Pijte vodu
Vaše tělo potřebuje vodu, aby zůstalo hydratované a aby lymfa proudila správně. Dobrým pravidlem je vypít 6 až 8 sklenic filtrované nebo čisté vody denně.
3. Bylinné čaje
Některé byliny, jako je kozinec, echinacea, vodilka kanadská, Phytolacca mají prokázanou schopnost pomáhat čistit lymfatický systém.
4. Vyhněte se obtažené, nylonovému a polyesterovému oblečení
Volte přírodní vlákna, které umožňují kůži dýchat, jako je bavlna, konopí, vlna nebo hedvábí.
5. Ricinový olej
Seberte bavlněnou tkaninu složenou několikrát a za studena lisovaný olej ricinový olej. Namočte hadřík v oleji a aplikujte na spodní část břicha. Můžete ho tam nechat přes noc. Ricinový olej zvýší oběh lymfatických tekutin, sníží zánět a může zlepšit váš trávicí systém.
TIP: Co je to lymfedém a jak se léčí?
6. Zhluboka se nadechněte
Dýchejte nejen do hrudníku, ale i dolů do břicha. To vám pomůže zůstat v klidnějším stavu a hlubší dýchání také pomůže lymfatickým tekutinám zůstat v pohybu.
7. Ořechy a semínka
Jezte syrové, nesolené ořechy a semínka na pomoc lymfě díky vhodným mastným kyselinám. Jsou to například vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, makadamové, para ořechy, lněná semínka, slunečnicová semínka a dýňová semínka.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít