Rychlá dávka v energie v podobě některých potravin

 Zdraví 
10. března 2017 07:09 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Energie pro své tělo získáváme ze stravy. Shutterstock
Dát si kávu – to vás napadne jako první, když potřebujete dodat energii. Jenže kofein je dobrý sluha, ale špatný pán. Jsou i jiné potraviny, které vás dokážou povzbudit na těle i na duchu.

Bez energie naše tělo nedokáže fungovat, dokonce je na energii přímo závislé. Lidské tělo potřebuje energii neustále, a to i když spí. Zdrojem energie jsou živiny obsažené v potravě, které jsou pomocí enzymů rozkládány a vstřebávány v trávicí soustavě.

Nepřeskakujte snídani

Lidé, kteří každé ráno snídají, mají více energie a méně stresu, než lidé, kteří snídani vynechávají. Ještě horší než vynechaná snídaně je snídaně nevhodná. olte tedy k snídani potraviny s vyšší glykemickým indexem, abyste zabránili hladu, který po vynechané či nevhodné snídani přichází. Možností pro ty, kteří jaksi nemají ráno hlad či chuť, je možnost kávy s máslem. Po ránu dodaný tuk bude ve vašem těle fungovat jako palivo a tělo bude stále v ketogenním stavu, do kterého se během noci, resp. delší doby bez jídla, dostává.

Banán

Banány obsahují vysoké množství vlákniny, hořčíku a přírodních cukrů. Právě díky přírodním cukrům jsou snadno stravitelnou formou sacharidů. Díky tomu banány dodají vašemu organismu okamžitou energii, ale také eliminují depresi, chrání před rakovinou ledvin, řídnutím kostí a cukrovkou.

Avokádo

Je plné prospěšného mononenasyceného tuku, který snižuje hladinu cholesterolu, dodá energii, ale jen minimálně se ukládá do tkání. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny avokádo velmi rychle zasytí. Jeho dalším plusem je vysoký obsah lecitinu, látky, která se podílí na nervových procesech, zlepšuje paměť a soustředění.

Ovesné vločky

Díky vysokému obsahu sacharidů ovesné vločky dokáží dodat tělu pořádnou dávku energie. Vločky mají mimo jiné vysoký obsah železa a jsou zdrojem esenciálním aminokyselin. Vločky také pomáhají při střevních a žaludečních potížích, posilují imunitní systém a působí příznivě na nervový systém.

Chia semínka

Chia se řadí mezi takzvané superpotraviny a jejich boom přišel s knihou Born to Run, ve které ji používali jako zázračný zdroj energie mexičtí Tarahumarové. Při jejich použití máte na výběr ze dvou možností. Tím prvním je zalití chia vodou a ovocnou šťávou. Přidat můžete i trochu cukru a jako výsledku se vám dostane gelovitá tekutina s optimálním složením pro doplnění energie. Nebo je přidejte do jogurtu, ovocného pyré či kamkoliv jinam.

Sušené ovoce

Sušené meruňky obsahují železo, jehož nedostatek v krvi se projevuje únavou. Švestky zase skrývají měď, která je nezbytná pro tvorbu nervových vláken.

Přesnídávka

Dětská výživa, ač se to nemusí na první pohled zdát, splňuje přesně ty požadavky, které od sportovních doplňků požadujeme. Je dobře stravitelná, snadno se konzumuje a poskytuje potřebné množství energie obohacené o vitamíny a minerály pro optimální funkci svalů.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

Škoda Scala: Praktická stylovka