Zbavte se zubního kamene

 Zdraví 
25. března 2017 06:59 / Bronislava Silná
  12
📷
1 fotografie v galerii
Prevence je určitě příjemnější než následné odstraňování problémů. Shutterstock
Zubní kámen je vrstva ztvrdlého plaku a bakterií, která se tvoří na zubech asi 90 procent lidí. Je třeba ho odstraňovat, nebo jde jen o kosmetický problém? Je možné ho odstranit v domácích podmínkách? Máme další informace.

Zubní kámen sám o sobě nebolí. Stojí ale za vznikem celé řady problémů, které bolestivé jsou. Je doslova prolezlý bakteriemi, které následně poškozují zuby i dásně. Mohou způsobit paradentózu a také jsou zdrojem zápachu z úst.

Nejjistější je prevence

Skutečně nejlepší metodou, jak nemít zubní kámen je nedovolit mu se usadit. Bohužel to vyžaduje pravidelnou a dobře prováděnou ústní hygienu. Použití dentální nitě i mezizubních kartáčků je nutností. Také dostatečně dlouhé a intenzivní čištění zubů měkkým kartáčkem, který nejpozději jednou za měsíc měníme. Pomůže i čištění po každém jídle a vyplachování úst.

Odborné odstranění

V zubní ordinaci a dnes spíš v ordinaci zubního hygienisty vám pochopitelně zubní kámen odstraní. Mechanické odstranění by mělo být zdarma. Jde o poměrně nepříjemný zákrok, kdy dentista příslušnými nástroji seškrábne vrstvu kamene. Zákrok je doprovázen krvácením z dásní, protože je obvykle třeba jít pod povrch dásně, které zubní kámen odchlipuje. Zuby by se měly následně přeleštit, protože po odstraněném kameni zbyde hrubý povrch se zbytky kamene.

Existuje i možnost odstranění kamene pomocí ultrazvuku nebo pomocí laseru. Jde o nebolestivé zásahy a jsou s nimi dobré zkušenosti. Za zákrok si musíte připlatit.

Domácí odstranění kamene

Existuje několik domácích postupů, které jsou více nebo méně šílené či nebezpečné. Někteří jdou na zubní kámen jako kdyby čistili varnou konvici. Úvaha, že kámen rozpouští ocet či citron je sice správná, ale pokud si nalijete ocet do úst, rozleptáte si zubní sklovinu a následně budete mít zničené zuby. Podobně hrozných výsledků dosáhnete při čištění zubů popelem. Jako únosné se jeví občasné vyčištění zubů jedlou sodou. Někdy se doporučuje smíchat jednou sodu a sůl a rozpustit ve vodě. Tam se dostavuje spíš lehce bělící a dezinfekční účinek. Někteří doporučují zubní zábal z rozmačkaných jahod, které necháme asi pět minut působit. Dalším postupem je svařit asi 40 gramů skořápek z vlašských ořechů s 250 ml vody a vychladlým odvarem si čistit zuby. Všechny tyto domácí postupy dělejte s maximální opatrností a uvědomte si, že mohou vážně poškodit sklovinu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky