Infarktem trpí i mladí. Víte proč?

 Zdraví 
30. března 2017 12:30 / Bronislava Silná
  5
📷
1 fotografie v galerii
Bolest za hrudní kostí nesmíme podceňovat Shutterstock
Infarkt stojí za velkou částí úmrtí. Dříve postihoval hlavně lidi starší a ty, kdo měli rodinnou anamnézu, dnes jsou to i pětadvacetiletí. Lze mu předejít? A jak poznáme, že se blíží problém.

Spolehlivý recept, jak se vyhnout infarktu neexistuje, ale určitě můžete minimalizovat riziko. Nejlepší je začít včas a upravit svou životosprávu s ohledem na rizika. Důležité je pochopit, jak infarkt vzniká.

Jde o ucpání tepen, které zásobují srdce okysličenou krví. Určitá část srdce pak odumírá a srdce jako celek nemůže plnit svou funkci. V některých případech pacient zůstává naživu, ale asi 25 % lidí postižených infarktem umírá i přes péči, kterou dostanou. Mladí lidé dnes trpí infarktem, protože mají extrémně nezdravý životní styl a žijí ve stresu.

Příznaky

Infarkt se přihlásí obvykle pálením a bolestí za hrudní kostí, pocením, bledostí, dušností, zmateností i agresivitou. Nastupuje strach ze smrti, úzkost. Někdy je to jen divný pocit v horní polovině těla a celkový slabost.

První pomoc

Okamžitě přivolejte záchranku. Čas hraje v tomto případě klíčovou roli. Nemocný by neměl nic dělat, pokud se staráte o takto postiženého, usaďte ho do křesla do polosedu a podejte mu acylpyrin nebo aspirin. Hlídejte, zda se jeho stav nehorší. Uvolněte mu oblečení, místnost větrejte.

Prevence

Naprosto klíčové je zde přestat kouřit. Kouření stahuje tepny a už tím se stává člověk náchylnější k jejich ucpání. Navíc se spolupodílí na vzniku nánosů na stěnách tepen spolu s vysokým cholesterolem a nezdravou stravou. Jestliže chceme omezit riziko infarktu, musíme přestat kouřit. Už asi jeden rok po poslední cigaretě klesne riziko infarktu na polovinu.

Dalším preventivním opatřením je vyhnout se stresovým situacím. To je asi nejtěžší. Pokud je člověk zaměstnaný na zodpovědné pozici, musí plnit určité termíny odevzdání své práce, má nesnesitelného šéfa a přidají se třeba problémy doma, je na infarkt zaděláno. Pokud se ve vaší rodině infarkt vyskytl, raději si najděte jinou práci, kde budete mít větší klid a více zdravých aktivit.

Velmi důležitou součástí prevence infarktu je změna jídelníčku. Někdy se doporučuje omezení tučných jídel v domnění, že tak dojde ke snížení cholesterolu. Záleží pochopitelně na tom, jaký tuk konzumujeme. Doporučuje se používat olivový olej, kokosový olej, ale vhodné je i máslo, a dokonce i sádlo. Vysloveně nevhodné jsou různé margaríny a další produkty, které tvrdí, že našemu srdci prospívají. Je ovšem důležité, abychom těchto tuků přijímali jen tolik, kolik jich tělo spotřebuje.

S tím souvisí problém obezity, který jsme na stránkách tohoto webu řešili už mnohokrát. Je dobré si zapamatovat, že hlavním zdrojem obezity je vysoký příjem cukrů a přešlechtěné pšenice. Zkuste vyloučit ze stravy cukr a radikálně omezit moučné výrobky a uvidíte divy. Pokud máte pečivo rádi, stojí za to používat čistě žitné a celozrnné. Velmi vhodné jsou též ovesné vločky, ze kterých se dá připravit mnoho dobrých věcí.

Konečně se dostáváme k pohybu. Zdravý pohyb je důležitý a pomáhá všem, kdo se chtějí infarktu vyhnout. Cílem není se strhat, ale přiměřeně se uvolnit. Vhodná je ostřejší chůze, jízda na kole, plavání, ale i lehký běh. Důležitá je pravidelnost. Alespoň 45 minut čtyřikrát týdně vykoná doslova zázraky.

Někdy se doporučuje mírné pití vína. Také příjem vitamínu z řady B může mít pozitivní vliv na odbourávání homocysteinu a tak chránit naše srdce.

Co se stane po infarktu

Lékaři někdy zavedou do postižené oblasti tzv. stent, který zprůchodní cévu. Obvykle předepíšou léky na ředění krve a doporučí snížení váhy, přestat kouřit a změnu jídelníčku. Překontrolují hladinu cholesterolu a případně zvolí další léky na jeho snížení. Budete také muset chodit na pravidelné kontroly. Rozhodně je nezanedbávejte, naopak lékaře vybízejte k dalším kontrolám a snažte se o svém zdravotním stavu poučit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...