Civilizační problém jménem Alzheimerova choroba: Jak ji poznáte?

 Zdraví 
15. dubna 2017 13:26 / Ema Maxová
  39
📷
1 fotografie v galerii
Lidí s diagnostikou Alzheimera každým rokem přibývá Shutterstock
Alzheimerova choroba, která vede k postupné demenci, je velký civilizační problém, o kterém se ale zatím moc nemluví. Ztráta paměti a schopnosti úsudku, dezorientace, nesamostatnost. Problémy, kterým denně čelí senioři s demencí.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, nevyléčitelné onemocnění, které způsobuje úbytek mozkové hmoty. Lidí s touto diagnostikou každým rokem přibývá.

Demence v datech. Jak je na tom Česko?

Téměř 50 milionů lidí trpí demencí, taková jsou čísla světových statistik za rok 2015. Kvůli stárnutí populace se počet lidí s tímto onemocněním se navíc pravděpodobně každých dvacet let zdvojnásobí – lze tedy očekávat, že v roce 2030 bude na Zemi 75 miliónu lidí s demencí.

V České republice trpí demencí přes 150 tisíc lidí, přičemž polovina nemocných je postižena Alzheimerovou chorobou. U pacientů starřích 65 let je to zhruba každý třináctý a u lidí nad 80 let už je to každý pátý. Počet nemocných v souvislosti se stárnutím populace stále roste. Podle odborných odhadů by v roce 2020 mělo v ČR žít více než 180 tisíc lidí s Alzheimerovou chorobou, v roce 2050 by se počet Čechů s touto chorobou měl blížit ke 400 tisíc.

Člověk s Alzheimerovou chorobou je bez pomoci ztracený

Alzheimerova choroba je progresivní onemocnění. To znamená, že její příznaky se neustále zhoršují. S rozvojem nemoci ubývá činností, které je nemocný schopen zvládnout sám. V nejtěžším stádiu Alzheimerovy choroby se běžné denní aktivity stávají nepřekonatelnou překážkou a nemocný je zcela odkázán na péči a pomoc okolí.

Jak poznáte, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte touto nemocí?

Jedněmi z typických příznaků jsou zvýšená zapomětlivost, roztržitost a časté zakládání věcí na nesprávné místo. K dalším klasickým symptomům patří časová a prostorová dezorientace. Člověk si nemůže vzpomenout, co je za den nebo se náhle ocitne na místě pro něj neznámém a neví, jak se tam dostal. Lidé s Alzheimerovou chorobou také zapomínají slova a jejich věty někdy přestanou dávat smysl.

V praxi mohou příznaky Alzheimerovy choroby vypadat i tak, že se nemocný ztratí v ulici, kde bydlí a nedokáže najít cestu zpět domů. Doma uklízí věci kam nepatří, například máslo uklidí do skříně s oblečením a při oblékání si na sebe vezme třeba tři trička, protože vždy zapomene, že už na sobě jedno má. Je tedy jasné, že takto nemocní lidé potřebují nepřetržitou péči a dohled. Nemoc se bohužel zatím nedá nijak léčit, a jedinou nadějí tak je současný výzkum.

Potřeba specializovaných center dále poroste

Péče o pacienty s demencí je poskytována částečně prostřednictvím systému zdravotnictví, částečně prostřednictvím sociálních služeb (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem aj.). Domovy pro seniory a jiná specializovaná centra každoročně přijímají stále více lidí s Alzheimerem nebo jinou formou demence. Na situaci reagují navyšováním kapacit a zkvalitňováním pečovatelských a zdravotních služeb.

Odborné prognózy mluví jasně, počet lidí s demencí se bude nadále zvyšovat. Je proto nutné začít skutečně vnímat demenci a Alzheimerovu chorobu, a s tím spojenou rostoucí potřebu kvalifikované péče.

Pacient by si neměl připadat jako nemocný, který je vyčleněný z běžného života. Lék, který by Alzheimerovu chorobu vyléčil, prozatím neexistuje. K dispozici je nicméně celá řada přípravků, které zmírňují nebo částečně odstraňují příznaky v raných stádiích demence. 

Pravidelný režim spojený s aktivním trávením času přispívá k upevňování motorických, psychických a sociálních schopností nemocného. K léčbě Alzheimerovy choroby je potřeba přistupovat komplexně, důležitá není pouze farmakologická léčba, ale i terapie zaměřená na kognitivní rehabilitaci a aktivizaci pacienta.

Důležité jsou aktivizační programy pro skupiny i jednotlivce

“Při plánování činností je nutné vycházet z individuálních potřeb účastníků tak, aby daná aktivita byla pro každého přínosem. Cílem těchto programů je především maximální podpora a stimulace v oblasti  fyzických, mentálních, společenských a emočních schopností,” vysvětluje PharmDr. Hana Porubská.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty