Pilulka, která pomůže štěpit lepek! Realita, nebo jen sen celiaků?

 Zdraví 
15. dubna 2017 08:00 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
3 fotografie v galerii
Celiakie je čím dál tím rozšířenějším onemocněním. Pomůže na něj pilulka? Shutterstock
Už dlouho se špitá o tom, že se vyvíjí tableta pro lidi trpící celiakií, která by do těla dodala enzymy, které tělo potřebuje k trávení lepku. Na trhu se již taková tableta objevila a jak rychle přišla, tak rychle zmizela ze skladů prodejců. Jakým způsobem tableta funguje se dozvíte v našem článku.

Co je celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje nesnášenlivost lepku – neboli glutenu. U lidí postižených touto nemocí dochází při konzumaci lepku k aktivaci buněk imunitního systému, které následně spustí zánětlivou reakci, která vede k vyhlazení klků tenkého střeva s poruchou vstřebávání živin a dalším mimostřevním projevům. Proto je nutné celoživotně lepek vyřadit z jídelníčku a dodržovat přísnou dietu.

Mezi typické příznaky celiakie patří plynatost, křeče v břiše, průjmy, pokles hmotnosti a zvýšená únava. Celiakie však nemusí mít žádné projevy a může být diagnostikována víceméně náhodně.

Pilulka = řešení?

Cílem vědců je již nějakou dobu vymyslet, jakým způsobem dostat do těla celiaka enzymy potřebné pro trávení lepku. Jedna taková pilulka se již na trhu objevila, ale jak to s ní vlastně je?

Výrobce uvádí, že tato tableta dodá potřebné enzymy do organismu člověka, který trpí intolerancí lepku. Preparát je určen lidem, kteří drží bezlepkovou dietu, což je velmi obtížné celoživotně dodržovat nejen kvůli častému a někdy i skrytému obsahu lepku ve výrobcích všeho druhu. Konzumace těchto potravin může lidem s celiakií přivodit závažné obtíže. Pilulka prý zmírní trávící obtíže po konzumaci lepku jak celiakům, tak i těm, kterým nedělá lepek dobře z jiných důvodů.

Názor odborníka

„Bezlepková strava je dnes jedinou oficiální, účinnou, léčebnou a preventivní modalitou pro pacienta s diagnozou celiakie. Zatím není jasně potvrzena a medicínsky doporučována jiná léčba. Nicméně ve fázi výzkumu se nachází celá řada léků, které ovlivňují trávení a štěpení lepku a imunitní systém pacienta. Vše je ale ve fázi výzkumu a v současné době bych byl opatrný ve tvrzení, že existují léky na celiakii,“ říká gastroenterolog MUDr. Michal Pintér, PhD.

Jak to tak vypadá, na účinné tabletky k trávení lepku si tedy ještě budeme muset nějaký čas počkat. Důležité ale je, že na nich vědci pracují a že vyhlídky, že si jednou budete moci dopřát rohlík, chleba, pizzu nebo babiččiny buchty, jsou reálné.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu