Tvoří se vám často zubní kámen? Zjistěte, jak mu lze předcházet

 Zdraví 
08. prosince 2019 08:36 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zubní kámen se tvoří mineralizací zubního plaku  Depositphotos
Zubní kámen má spousta lidí. Když už se vám vytvoří, sami si ho neodstraníte, ale musíte vyhledat specialistu. Neměli byste ho tam nechávat dlouho, protože jinak budou vaše zuby náchylnější na tvorbu kazů a vznik paradentózy. Zubnímu kameni můžete alespoň sami předejít. Jak na to?

Zubní kámen je žlutě nebo hnědě zbarvený povlak. Tvoří se mineralizací zubního plaku a silně se váže na zubní sklovinu. Rozhodně byste ho tam neměli nechávat dlouhou dobu. Nedoporučujeme vám odstraňovat zubní kámen ani pomocí octu či kyseliny citronové. Kámen byste tímto způsobem možná odstranili, ale také byste si mohli poškodit svůj chrup. Z toho důvodu to raději nechte na odborníkovi, který v tom má praxi.

Pravidelné čištění zubů je základ

Musíte si čistit chrup alespoň dvakrát denně, jinak se vám zubní kámen bude tvořit neustále. Dělejte to pečlivě, čištění se věnujte alespoň tři minuty ráno a další tři minuty večer. Ústa si zkuste čistit antibakteriální fluoridovou pastou, která úspěšné bojuje s bakteriemi v dutině ústní.

Pravidelné čištění vám ještě nezaručí, že se vám zubní kámen znovu nevytvoří. Chrup si musíte především čistit správně, abyste se pravidelně zbavovali veškerého zubního plaku, kvůli kterému zubní kámen vzniká. O správném čištění se nechte poučit u zubaře či dentálního hygienisty.

Pořiďte si kvalitní zubní kartáček

V dnešní době je velký výběr zubních kartáčků. S některými si však dobře chrup nevyčistíte, ani kdybyste se o to snažili. Štětinky zubního kartáčku by neměly být příliš tvrdé, mohli byste si s nimi snadno poškodit dásně. Přečtěte si o zubních kartáčcích různé recenze, nebo si nechte s jeho výběrem poradit od odborníka.

Kromě výběru kartáčku byste měli myslet na jeho výměnu. Rozhodně si nečistěte chrup jedním kartáčkem půl roku. Ideální doba pro výměnu je jeden až dva měsíce. Pokud ho plánujete používat o něco déle, dezinfikujte ho. Usazují se na něm baterie z úst, které si tam zase znovu vracíte.

Čištění zubním kartáčkem nestačí

Klasickým zubním kartáčkem se vám nepodaří vyčistit prostory mezi zuby. Pokud je důkladně nevyčistíte, zubnímu kameni těžko předejte. Alespoň jednou denně použijte mezizubní kartáček a dentální nit.

Pokud si nejste jistí, jak se tyto pomůcky používají, zajděte si na zubní hygienu, kde vám to specialista vysvětlí. Neměli byste zapomínat ani na ústní vodu, která vám pomůže v boji se zubním plakem. Dále čtěte: Je bezpečné pít vodu z kohoutku?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...