Je bezpečné pít vodu z kohoutku?

 Zdraví 
07. prosince 2019 09:49 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kohoutková voda není úplně čistá Depositphotos
Voda z vodovodu je opravdový zázrak. Stačí otočit kohoutkem a můžeme ihned uhasit žízeň nebo natočit vodu do hrnce a uvařit oběd. Je ale opravdu bezpečné ji pít?

Některá americká města mají už vlastní zkušenost. Například v Pittsburghu či v Milwaukee byla nesprávně ošetřená voda a stárnoucí potrubí zodpovědné za únik olova a mědi do zásob pitné vody. Právě tyto tragédie vyvolaly otázky a nedůvěru ohledně čistoty vody z vodovodu všude na světě.

Plasty jsou všude

Města rutinně testují vodu z vodovodu na viry a dezinfikují, filtrují a odstraňují mnoho patogenů, ale stále existuje spousta kontaminantů, které mohou zůstat. A mnohé z nich jsou dokonce legální. V kohoutkové vodě tak může být stopové množství znečišťujících látek. Například před dvěma roky testy ukázaly, že na celém světě je pitná voda kontaminovaná plastovými částicemi, takzvanými mikroplasty. Dokonce 83 procent zkoumaných vzorků vody z vodovodu je znečištěno plasty. Průměrný počet vláken nalezených v každém 500mililitrovém vzorku se pohyboval od 1,9 v Evropě až po 4,8 v USA. 

Zdraví ohrožují i pesticidy

Například Američané po analýze 32 milionů testů na 517 různých kontaminantů zjistili, že jejich voda z vodovodu obsahuje další znečišťující látky, včetně pesticidů, arsenu, šestimocného chromu a dalších těžkých kovů. 

Zajímavé také je, že vědci dosud nedokázali zjistit, jakým způsobem jsou plasty a nebo třeba pesticidy, které naše kohoutková voda obsahuje, nebezpečné pro zdraví. Jejich množství ve vodě je totiž malé a pod předepsanými normami, při dlouhodobém užívání a ve velkém množství může mít na lidský organismus negativní vliv.

Vodu si raději přefiltrujte doma

Protože je jasné, že žádná voda není dostatečně čistá a nezávadná, je nejlepším řešením domácí filtrace. Ideální variantou je nechat studenou vodu alespoň minutu vytékat z kohoutku, než ji spotřebujete. Nejlepší ovšem je kohoutkovou vodu napustit do filtrovací konvice, která obsahuje filtr s aktivním uhlím. Ta je schopná z vodovodní vody odstranit většinu kontaminantů a těkavých organických sloučenin. Dále čtěte: Víte, že sprchovat se každý den není zdravé?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu