Zhubnout neznamená jíst naposledy v pět večer. Nevěřte mýtům a jděte na to chytře

 Zdraví 
11. ledna 2022 07:22 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pokud chcete dobré výsledky, večeře by měla být součást každého dne Depositphotos
Jíst večer, nebo ne? A v kolik? Věčné otázky, které trápí nejednu ženu, ale i muže. Jaká je tedy pravda? Dočtete se v následujícím článku.

Říká se: snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Je to ale skutečně tak, že abychom shodili nějaké to kilo navíc, musíme vynechat večeři? A pokud ne, v kolik hodin bychom měli jíst naposledy? Otázek je spousta, ale odpovědi na ně jsou jednoduché.

Poslední večeře

Už i naše babičky říkávaly, že po páté hodině večer by se nemělo jíst. Svým způsobem je to pravda, ale záleží na tom, v kolik jdete spát a v kolik hodin vstáváte. Optimální půst, který byste tělu měli dopřát, je minimálně 12 hodin, ideálně 14 hodin u žen. Lačnění přes noc je pro tělo přirozené a odpovídá biologickým hodinám jednotlivých orgánů. Mezi posledním jídlem a ulehnutím ke spánku by nemělo uplynout méně než tři hodiny. Vše ale také závisí na tom, jak rychlé máte spalování a jaké věci večeříte. Tučná těžká jídla dají více zabrat, než je žaludek zpracuje, u lehkých je to naopak. Je proto důležité vysledovat, jak rychle dokáže váš žaludek dané potraviny zpracovat.

Výjimky

V některých situacích by bylo nevečeřet doslova velkou chybou. To se týká především sportovců, lidí pracujících na směny, ale stejně tak je na místě dát si večeři v případě, že jdete například do divadla nebo na koncert. Rozhodně nedoporučujeme uléhat s prázdným a hlady kručícím žaludkem. Pokud cítíte hlad, můžete si dopřát jako druhou večeři malý talíř zeleniny

Šetřete sacharidy

Co se týká večere, pak u tohoto jídla šetřete sacharidy, ideálně to zkuste úplně bez nich, to znamená obejít se bez pečiva, rýže, brambor, těstovin apod. Naopak do jídelníčku byste měli více zařadit bílkoviny, ať už v rostlinné či živočišné formě. Zvažte také, jak které potraviny trávíte – pokud je vám třeba po syrové zelenině těžko, zkuste ji alespoň lehce tepelně upravit, například podusit nebo ogrilovat. Stejně tak do luštěnin přidejte bylinky proti nadýmání, aby vás v noci netížily.

Nevhodné potraviny

To, že byste se večer měli vyhnout konzumaci sladkého, smaženým či tučným jídlům, je všeobecně známo. Existují ale potraviny, které sice zdravé jsou, ale na večer nevhodné, například celer. Celer obsahuje veliké množství vlákniny, která se pak složitěji tráví a může se tím narušovat kvalita spánku. A obdobně jsou na tom také fazole, které obsahují velké množství vlákniny jež jsou pro náš organismus velmi náročné na zpracování. Stejně tak se vyhněte i příliš česnekovým jídlům. Česnek je sice zdravý, ale jeho konzumace před spánkem může zvýšit riziko pálení žáhy. Jaké další potraviny mohou vést k tloustnutí, se dočtete zde.

Zdroj: time.com, healthline.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu