Tušíte, že máte problém s alkoholem? Odborníci popsali, jak to poznáte

 Ostatní 
05. ledna 2022 07:13 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Problémy s pitím má hodně lidí, kteří si je odmítají připustit Shutterstock
Možná tušíte, že toho vypijete víc, než by bylo zdrávo. Nebo máte ve svém okolí někoho, kdo to zcela určitě s alkoholem přehání, ale tvrdí, že má vše pod kontrolou. Každopádně je dobré vědět, kolik už je zkrátka moc a co s tím dělat.

Alkohol ovlivňuje nejen zdraví, ale také vztahy. To jsou hned dva opravdu veliké důvody k tomu, abyste svůj vztah k alkoholu podrobili důkladnější kontrole.

Kolik alkoholu týdně je v pořádku

Podle odborníků muži a ženy, kteří pijí pravidelně, by neměli konzumovat více než 14 jednotek alkoholu týdně. Pro představu, je to šest půllitrů piva nebo sedm sklenic vína. Také byste neměli pít více jak tři dny za sebou, takže během týdne byste měli mít rozhodně hned několik dní zcela bez alkoholu.

Jak zjistíte, že máte problém

Pokud se obáváte, že možná pijete moc nebo máte problémy s pitím, můžete zkusit vést si deník o tom, jak často a kolik pijete. Je dobré si také zodpovědět několik otázek, které vám mohou velmi napovědět s tím, jak na tom ve skutečnosti jste.

Podívejte se, kolik prázdných láhví během týdne doma nashromáždíte. Možná vás to bude šokovat. Představte si, že jdete do baru s přáteli a budete pít jen nealko. Nepřipadá v úvahu? Pak máte problém. Vstáváte většinou ráno s pocitem dehydratace? Máte alespoň jednu láhev vína vychlazenou v lednici? Už se nemůžete dočkat, až si ji otevřete? Nechcete počítat prázdné láhve, protože by jich bylo moc? To vše znamená, že máte opravdu problém s pitím.

Co s tím

Jak se zachovat, jestliže vám z malého domácího testu vyšlo, že máte problém s pitím? Každopádně to určitě musíte ihned řešit. Problém s alkoholem je totiž ten, že vaše tolerance stoupá, což znamená, že můžete pít stále víc a víc, aniž byste pociťovali jeho účinky. "Lidé mají tendenci považovat závislost na alkoholu za černou nebo bílou a předpokládají, že vědí, jak to vypadá," říká doktor Nick Sheron ze Southamptonské univerzity. "Ale každý, kdo pije pravidelně, přiměřeně hodně, bude mít určitý stupeň závislosti na alkoholu. Většina lidí dokáže tento problém řešit tím, že si naplánuje období bez alkoholu. A budou se cítí lépe. Poznám to, jakmile projdou dveřmi, podle vzhledu obličeje. Rozdíl je dramatický," popisuje Sheron.

Pokud chcete přestat pít a vrátit se na správnou cestu, měli byste vyhledat odbornou lékařskou pomoc u svého lékaře nebo specialisty, zvláště pokud se domníváte, že máte vysokou závislost na alkoholu. Můžete si také promluvit s odborníkem na duševní zdraví o svých zkušenostech a svěřit se těm, kterým důvěřujete. Možná si to nemyslíte, ale zcela určitě vás na vaší cestě podpoří.

Zdroj: Woman and Home, Reach Out.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu