Nabijte se energií. Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

 Zdraví 
25. ledna 2018 11:45 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Bojujte proti únavě změnou jídelníčku Shutterstock
Hrnek kávy. To napadne jako první každého ve chvíli, když jej přepadne únava a potřebuje rychle dobít energii. Jenomže kofein je dobrý sluha, ale špatný pán. Existují potraviny, které vás dokáží povzbudit stejně dobře, navíc na delší dobu.

Bez energie naše tělo nedokáže fungovat, dokonce je na energii přímo závislé. Lidské tělo potřebuje energii neustále, a to i když spí. Zdrojem energie jsou živiny obsažené v potravě. Jestli jste vyčerpaní a unavení, může to být způsobené nevhodnou stravou. Seznamte se s tedy účinnými životabudiči.

Ovesné vločky

Ovesné vločky mají vysoký obsah sacharidů, které vám dodají pořádnou dávku energie. Proto je dobré začít s nimi hned po ránu, třeba ve formě ovesné kaše nebo müsli. Mimo to jsou vločky bohaté na vápník, draslík, hořčík, vitamin E, B vitaminy, vlákninu a další živiny. Pomáhají při střevních i žaludečních potížích, posilují imunitu a působí příznivě na trávicí systém. Dokáží také bojovat se stresem a únavou. Pravidelná konzumace potravin se zvýšeným obsahem draslíku, jako jsou právě ovesné vločky, pomáhá proti momentální i chronické únavě. Navíc vločky umí výborně udržovat hladinu krevního cukru a chrání vás tak před náhlými pocity hladu.

Čočka

Čočka v sobě obsahuje spoustu železa a díky tomu je skvělou potravinou, která zahání únavu a vyčerpání. Čočka se obsahem železa vyrovná i masu. Do svého jídelníčku by ji měli zařadit i lidé trpící chudokrevností. Navíc je to nízkokalorická potravina, s minimálním obsahem tuku, ale s vysokým obsahem bílkovin. Co tak zapomenout na věčné těstoviny a rýži a vyzkoušet výživnou a navíc levnou alternativu zdravé přílohy. Nebo si ji také můžete dát jako hlavní jídlo, v podobě čočkových karbanátků, nebo si ji upravit do formy salátu na večeři. Vyzkoušejte také různé druhy čoček, například červenou nebo černou, zvanou též beluga. Více o tomto tzv. přírodním kaviáru jsme psali zde.

Mandle

Ideálním bojovníkem proti letargii je hrstka mandlí. Jsou bohaté na všechny přírodní živiny jako vápník, fosfor, hořčík, draslík, železo a vitamin B, který pomáhá k přeměně potravy na energii. Mezi potravinami rostlinného původu vedou i v obsahu bílkovin. Díky tomu jsou mandle vhodné i pro sportovce, protože dodávají pevnost svalům. Hořčík obsažený v mandlích povzbuzuje látkovou výměnu, nedostatek hořčíku vede k celkové únavě. Pravidelná konzumace mandlí posiluje nervový systém a pomáhá nejen proti únavě, ale také proti úzkostem a stresu. Doporučená denní dávka mandlí je 30 gramů. Kromě mandlí vám také dodají energii například i slunečnicová nebo sezamová semínka.

Banány

Určitě jste již v televizi viděli, jak si tenista dá během pauzy, kterou mají při zápase, banán. Toto žluté ovoce má totiž vysoký podíl přírodního cukru, který se rychle uvolní do krevního oběhu a poskytne tělu okamžitou energii. Proto se banány hodí hlavně při cvičení nebo pro studenty, kteří se učí na zkoušky. Během fyzického či duševního výkonu se totiž rychle spotřebovává v těle draslík, kterého banán obsahuje velké množství. Mimo draslík v něm najdete také vitamin A, C a některé ze skupiny vitaminů B, dále stopové prvky jako hořčík, fosfor a železo.

Hořká čokoláda

Milujete čokoládu? Pak si ji klidně dopřejte, ale nejlépe v její hořké variantě, ideálně takovou, která obsahuje 60 % obsahu kakaa a výš. Součástí kvalitní hořké čokolády je kakao, které obsahuje, byť jen v malém množství, kofein. Čokoláda vám dodá rychle energii.

Naklíčená semínka

Jsou to opravdové životabudiče, a přitom si je můžete snadno vypěstovat i v zimních měsících nebo levně koupit. Naklíčená semena luštěnin nebo obilovin jsou velmi energetická, a tak se postarají, aby vaše hodnoty energie zůstaly na vysoké úrovni. Klíčky jsou bohaté na bílkoviny. Nejvyšší obsah je v naklíčené cizrně, mungu, čočce a hrachu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město