Přibývá nových nemocí, ale i nových léků. Třeba na rakovinu

 Zdraví 
04. prosince 2019 10:19 / Bronislava Silná
  1
📷
5 fotografií v galerii
Naděje pro nemocné rakovinou existují Depositphotos
Kdo sleduje jen trochu situaci kolem sebe, uvědomuje si jasně – nových nemocí přibývá, ale někteří dávní strašáci ztrácejí na síle. Jaké jsou novinky v nikde nekončícím souboji lékařů s nemocí? Máme zajímavé informace.

Nedávno jste si mohli přečíst článek, který jasně popisoval největší rizika současnosti – nemoci srdce a krevního oběhu, nádorová onemocnění a různé metabolické choroby v čele s cukrovkou a jejími komplikacemi. Zajímavé je, že se situace zvolna mění.

Náhlé srdeční selhání

Selhávající srdce se dá poznat podle zhoršeného dýchání, velké únavy i dalších projevů. Dostavuje se obvykle postupně. V posledních letech ale přibývá případů, kdy se srdeční selhání objeví zcela nečekaně. Přitom je vhodné si uvědomit, že se nejedná o infarkt. Pokud člověk takové srdeční selhání vůbec přežije, zjistí se obvykle, že jeho srdce pracuje jen na slabých třicet procent, někdy i méně. Do té doby přitom mohl být člověk aktivním turistou či jinak sportovně založeným člověkem. Příčiny selhání jsou různé. Jde buď o postižení přímo srdečního svalu, tzv. kardiomyopatii, nebo o poruchy v oblasti věnčitých tepen. Na vině jsou také srdeční chlopně. Důležitým příznakem mohou být změny krevního tlaku a výše uvedené zadýchávání a únava.

Pár čísel

Čísla jsou bohužel neúprosná. Zatímco v generaci současných sedmdesátníků se týká každého desátého člověka, u současných padesátníků je to spíš každý třetí. Nemoc se stává velkým strašákem. Příčin je celá řada – obezita, nezdravý životní styl, stres a další projevy. Na tomto poli se tedy lékařům příliš nedaří. Není to ovšem jejich vina.

Rezistence na antibiotika

Dalším velkým ohrožením současnosti je rozvoj rezistence na antibiotika v důsledku jejich nadužívání nebo špatného užívání. Antibiotika jsou samozřejmě skvělým lékem, který zachránil spoustu lidských životů, ale protože jsou bakterie živé organismy, které jsou schopné reagovat na podněty ze svého okolí, přizpůsobují se podávaným lékům a jestliže nejsou zcela zničeny dávkou antibiotik, dochází u nich k přeprogramování citlivosti na daný typ léku. Další bakterie se tedy stávají odolnými vůči léčbě, které je může ohrozit. A protože zcela různých antibiotik není nekonečně mnoho, existují už kmeny, které mohou působit smrtelná onemocnění a již na ně žádná antibiotika nezabírají. Lékaři v současnosti bijí na poplach. Současně je na vině i dříve běžné předepisování antibiotik zbytečně.

Naděje pro nemocné rakovinou

Abychom neměli jen chmurný pohled a nevnímali jen věci, které se zhoršují, je třeba uvést i pozitivní příklady. Současná medicína už není ani pro zbytečné předepisování antibiotik, ani nehájí některé nezdravé postoje předchozích desetiletí. Naštěstí také vědci vyvíjejí zcela nové léky. Krásným příkladem může být nový lék českých vědců. Testuje se už několik měsíců na lidech a výsledky jsou zatím povzbudivé. Velké úspěchy byly zaznamenány u nemocných s nádory na ledvinách.

Naopak u rakoviny plic či slinivky se lék jako účinný neprojevil. Výzkumníci nyní testují bezpečné dávky a citlivost jednotlivých typů nádorů na nové léčivo. Celkově se ale dá říci, že už nyní je jasné, že jde o úspěch, který má ale ještě dlouhou cestu k běžnému nasazení do praxe. Odhaduje se až několik let. U nádorových onemocnění to není ale ojedinělý případ. Zatímco dříve byly různé typy nádorů opravdu diagnózou konce, dnes se dá s mnohými druhy úspěšně bojovat. Více o některých typech rakoviny se dočtete v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...