Jak snížit hladinu cholesterolu bez léků

 Zdraví 
08. listopadu 2019 12:11 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Cholesterol můžete snížit i bez léků Depositphotos
Zvýšená hladina cholesterolu se spojuje s rozvojem mnoha zdravotních problémů. Může dojít ke kornatění cév i zvýšení rizika vzniku aterosklerózy, srdečního infarktu i mozkové mrtvice. Víte, jak podpořit snížení hladiny cholesterolu i bez léků?

Víte o tom, že existuje špatný a dobrý cholesterol? Cholesterol s vysokou hustotou, takzvaný HDL cholesterol, je v našem těle prospěšný a napomáhá transportovat přebytečný cholesterol z krve a tkání do jater, kde si s ním poradí žluč. Naopak nadměrné množství LDL cholesterolu, čili cholesterolu s nízkou hustotou, má na zdraví člověka škodlivý vliv, protože velké množství tohoto cholesterolu organismus neumí zužitkovat a dochází k jeho usazování na stěnách cév. 

Správný jídelníček je základ

Upravit hladinu cholesterolu v krvi je v prvé řadě možné úpravou stravování. V rámci jídelníčku je přitom nezbytné omezení nesprávných tuků. Řeč je hlavně o nasycených tucích. Množství škodlivého tuku a cholesterolu obsahují uzeniny, tučné druhy masa i tučné mléčné výrobky. Naopak je důležité klást důraz na příjem kvalitních zdravých tuků, a to zejména omega mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou ryby. Stejně je vhodné v přiměřeném množství zařadit do jídelníčku ořechy a semena. Z rostlinných olejů je vhodný olej olivový, konopný i dýňový.

Zpracované potraviny vyměňte za čerstvé

Zpracované potraviny obsahují řadu látek, které naše tělo ve větší míře určitě nepotřebuje. Často jsou plné nasycených kyselin, jednoduchých cukrů, ale i konzervantů, barviv a dalších umělých látek. Pokud vás trápí vyšší hladina cholesterolu, je vhodné poskládat si jídelníček hlavně z čerstvých potravin. Dostatek čerstvé zeleniny dodá tělu množství potřebných živin, vitamínů i minerálů. Ovoce zase skvěle nahradí nezdravé cukrovinky.

Pozor na přípravu jídla

Váš jídelníček by totiž měl být v první řadě vyvážený, aby se do těla prostřednictvím stravy dostalo všechno, co má. Při vaření si rozmyslete, jak jídlo připravujete. Na smažení či fritování byste měli jednoduše zapomenout. Je vhodné minimalizovat příjem jídel, která jsou připravována při vysokých teplotách. Vhodnější je grilování a vaření. Množství výhod má i vaření v páře. 

Dbejte na dostatečný příjem vlákniny

Při problémech s cholesterolem je důležité dbát i na dostatečný příjem vlákniny. Bílé pečivo vyměňte za kvalitní celozrnné. Stejně tak to můžete udělat s těstovinami. Množství vlákniny se nenachází jen v celozrnných produktech, ale také v semínkách, luštěninách či ovesných vločkách. dobrým zdrojem je i zelenina či ovoce. 

Buďte stále v pohybu

Při léčbě vysoké hladiny cholesterolu v krvi je důležité udělat změny nejen ve stravování, ale i v rámci svého životního stylu. Pokud je váš způsob života spíše sedavý a pohybové aktivitě se věnujete zřídka, změny je nezbytné provést i v této oblasti. Pro zdraví celého organismu je totiž dostatek pohybu velmi důležitý. Účinné jsou delší procházky v přírodě, cyklistika či plavání. Výtah vyměňte za schody. V pohybu se udržujete i při úklidu či práci na zahrádce.

Udržujte si vhodnou váhu

Vysoký cholesterol v kombinaci s vysokým tlakem a nadváhou až obezitou je recept na skutečnou pohromu. Všechny tyto faktory výrazně zvyšují riziko rozvoje vážných srdečně-cévních onemocnění, které v dnešní době řadíme mezi nejčastější příčiny úmrtí. V rámci léčby vysokého cholesterolu je proto nezbytné dbát i na udržování vhodné tělesné hmotnosti a v případě potřeby i její úpravu. 

Skoncujte s cigaretami a omezte alkohol

Co můžete pro své zdraví ještě udělat? V první řadě je to eliminace kouření. Pokud bojujete s vysokými hladinami cholesterolu v krvi, cigarety jsou tím posledním, co byste svému tělu měli dopřávat. Zapomenout však nemůžeme ani na alkohol. Ten je vhodné omezit pouze na příležitostnou konzumaci v přiměřeném množství. (Dále čtěte: Cholesterol a největší mýty, kterým lidé věří).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít