Období opruzenin se blíží. Jak se jim vyvarovat, popř. s nimi bojovat?

 Zdraví 
16. dubna 2017 19:45 / Marie Popelková
  5
📷
1 fotografie v galerii
Opruzeniny nedělají společnost jen dětem, ale potrápí i mnohé dospělé.  Shutterstock
S opruzeninami se určitě setkal každý z nás. Nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. Stačí dlouho sedět v autě, na koženém sedadle ve vlaku a nebo se věnovat vytrvalostním sportům. 

Opruzeniny, odborným názvem Intertrigo, je onemocnění, které vzniká zejména tam, kde se dotýkají nebo třou o sebe dvě plochy pokožky. Na tomto místě se pak zadržuje teplo a vlhko, a pakliže je navíc chráněné těsným oblečením, které brání přísunu vzduchu, dochází k hromadění kožního potu a mazu, což způsobuje podráždění pokožky, která reaguje svěděním, zarudnutím či pálením.

Následky jsou nepříjemné – bolestivé pálení při každém pohybu, při dlouhodobém nebo opakovaném tření pak stopka veškerým aktivitám až do nápravy stavu. V opačném případě následuje zhoršující se stav bez možnosti se bezbolestně vykoupat, zato doprovázený mistrovským titulem v drbání obouruč. A nakonec vás čekají pomalu se hojící jizvy, které umí nevyblednout i několik týdnů a kvůli nimž vypadáte v plavkách jako špindíra.

Jak vzniku opruzenin předcházet?

Vzniku opruzenin můžete částečně předcházet vhodnou volbou spodního prádla. Volné trenýrky či boxerky, vlněné triko či nealergenní termotriko jsou jednou z podmínek. Ty budou vaší kůži zbavovat přebytečné vlhkosti a potu a umožňují snadné větrání. Prostě platí, že oblečení musí být volné. Slipy a podobné "módní" doplňky opravdu raději přenechejte metrosexuálům, na hory se absolutně nehodí! 

Přes všechna možná opatření se vám nepodařilo uniknout. Co teď s tím?

Pokud problém postihne svrchní vrstvu kůže, opruzenina se obvykle ošetří pomocí lokální masti. Nejlépe je sáhnout po krému s obsahem zinku a případně dalších látek s protibakteriálním a protikvasinkovým efektem a postiženou oblast větrat.

Od nepříjemných pocitů vám pomůže například mast Rybilka a další dětské krémy na opruzeniny jako Sudokrém, kalciová mast či Aviril. Oblíbený je i Bepanthen, který chrání před vznikem opruzenin a umí je léčit.

Je-li vyrážka velmi červená a svědí, mohou být po konzultaci s lékařem použity steroidy. Často se používají v kombinaci s antiseptickými prostředky. Postižené a očištěné místo by mělo zůstat především v suchu.

Pokud prevence a základní péče nepomůže, vyžaduje situace konzultaci lékaře a cílenou léčbu, jinak přejde zánět do chronického stavu a léčení se prodlouží.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda